wij Lamberty geloven, dan heeft Marlborough's edelmoedig be sluit, dat zo sympathiek afstak bij Slangenburgs kleingeestige be- dillerij, in Den Haag een goede indruk gemaakt. 'Ce grand homme écrivit aux Etats, que quoi qu'on lui eut arraché une belle victoire le iBe Aout, si leurs generaux faisoient quelque projet, il étoit pret de les assister de toutes ses forces pour l'exécuter. Cette noble manière d'agir fit de l'impression sur les Etats' x). Alvorens het verder verloop van dit merkwaardig geval te beschrijven, moeten wij echter terugkeren tot hetgeen aan krijgsverrichtingen valt te vermelden. Na tot de 22e Augustus bij Wavre te hebben gelegen, trok het leger die dag op Thorembais en Nil St Vincent; de 26e werd een kamp betrokken met de linker vleugel te Perwez, de rechter bij la Ramée. Intussen werd te Maastricht de artillerie voor het beleg van Leeuw in gereedheid gebracht. De 29e wordt de plaats berend, het leger trekt Noordwaarts en neemt een observatiestelling in tot dekking van het beleg: de linkervleugel komt bij Noduwez, de rechter bij Oplinter. Voor Villeroy is deze beweging het sein om de stelling bij Overijssche te verlaten en wederom achter de Dyle stelling te nemen, n.l. van Neerijssche tot Werchter, het punt waar de Demer zich met eerstgenoemde rivier verenigt. Van Neerijssche tot Corbeek worden verschansingen opgeworpende naar Brussel gedetacheerde troepen worden weer bij het leger aangetrokken, waar thans ook het door Villars afgezonden detachement van Con- flans aankomt, ter sterkte van 8 bataljons en 10 eskadrons. Van deze laatste, sterk verzwakt door de mars en de beruchte paarden- ziekte, worden er 8 onder bevel van GacÉ te Nazareth bij Lier ge plaatst; de overige 2 te Brussel 2). Voor het beleg van Leeuw had men oorspronkelijk Slangenburg bestemd, doch deze weigerde zich met een zo secundaire onderne ming te belasten, misschien ook wegens ziekte. In zijn plaats voerde de luit.-generaal van Dedem het bevel, met 2 generaal-majoors en 4 brigadiers. Vijftien bataljons en even zoveel eskadrons zouden de stad insluiten16 stukken geschut kwamen van Maastricht, vanwaar ook 20 mineurs onder een luitenant werden betrokken. De aanne mer van der Kaa zou zorgen voor 200 wagens, waarbij nog 200 uit het leger werden gezonden, met 400 trekpaarden. De bekende directeur des Roques zou de leiding hebben van de werken, en Ivoy het kamp markeren. 637 Lamberty III-49 3. 2) Pelet V-79-81.

NIMH | 1956 | | pagina 675