heid niet onduidelijk laten doorschemeren, en waarin de hertog beleefd, doch zeer nadrukkelijk wordt verzocht, met de gedeputeer den en generaals plannen te beramen om uit de impasse te geraken 1). De Staten bereikten met hun krachtige aanmaning althans dit, dat in het kamp van Tirlemont aanstonds de hoofden bij elkaar werden gestoken, en dat zowel Marlborough van zijn zijde als de Hol landse generaals een project opmaakten. Een bewijs van de onder hoge druk herstelde eendracht was wel, dat beide partijen, bij on derlinge vergelijking, zich over en weer met eikaars plan konden verenigen. Marlborough had dus zijn standpunt van afzijdigheid verlaten, en wat de generaals van Ouwerkerk aangaat, hoewel ook Heemskerk moest schrijven, dat de laatste resolutiën hun 'al wat onsmakelijk' voorkwamen, kon hij toch voor de toekomst goede hoop geven op een loyale medewerking. 'De absentie van een Heer sal daer veel toe contribueren'deze Heer was Slangenburg, die zich juist de dag, waarop dit geschre ven werd, naar Maastricht had begeven, om te Aken herstel van gezondheid te zoeken. In even hoopvolle geest schreef Marlborough aan de Staten, evenals aan Heinsius. In deze laatste brief heet het: 'And tho I had taken a resolution of proposing nothing myself, yet now that M. Slanenbourg is gone, if I see anything that I think feasable, I shal make no difficulty of proposing itt to them'. De berisping der Staten had dus toch iets goeds uitgewerkt, en bij ontvangst van de 'consideratiën'd.i. het nadere project, consta teerden zij met genoegen de 'sucht en ijver' van de gedeputeerden en generaals om nog iets belangrijks te ondernemen. Ook Marl borough ontving (17 September) een vleiende brief, waarin hij voornamelijk werd gelukgewenst met zijn besluit om voortaan weer zelf aan het ontwerpen van 'desseinen' deel te nemen. Van hun kant beloofden de Staten alle hulp en medewerking van de gedeputeerden en generaals; zij hadden hun dit 'si fortement recommandé', dat de hertog ongetwijfeld tevreden over hen zou zijn. Ongelukkig was hiermee het vraagstuk, hoe tot een 'action d'éclat et d'importance' te geraken, nog niet opgelost. Het plan, dat Marlborough voorstelde en ook is uitgevoerd, hield in, over Diest naar Aerschot marcheren, waar men enige dagen zou vertoe ven tot het slechten der versterkingen en andere zaken, en ver volgens zien of men de linies ergens tussen Werchter en Antwerpen Seer. Res. St.Gl 2, 7, 9 en 10 September 1705; Marlborough a. d. St.Gl 6 September (St.Gl 4481); Keppel aan Heinsius, 14 September (Heins. arch. 1007, zie Bijlage £6); Ouwerkerk aan Hein sius September (id. 1019); St.Gl aan Marlborough, 10 September (St.Gl 23^0). 641

NIMH | 1956 | | pagina 679