Veldleger van Boufflers4-5 77 x) Korps van La Mothe bij Brugge, Damme en Gent!3 7 Korps van Bedmar bij Antwerpen i 19 Korps van 't Serclaes bij Luik11 12 Korps van Tallard bij Bonn (garnizoen in begrepen) 12 17 Vestingtroepen onder Bedmar van de kust tot Lier26 11 Vestingtroepen onder Bedmar van Aerschot tot en met Luxemburg21 7 Vestingtroepen onder Bedmar in Opper Gelder en het Keulse16 Totaal159 15° Ook aan Franse zijde maakte dus het eigenlijke veldleger slechts een betrekkelijk klein percentage der totale sterkte uit. Een van de redenen hiervan was, dat de commandanten der zelf standige korpsen steeds op versterking aandrongen. Karakteristiek is hetgeen Puysegur dienaangaande schrijft aan de minister van oorlog Chamillart: 'Chacun vous conté ses peines, et tres peu de gens vous mandent qu'ils ont assez de troupes. Tout le monde veut avoir de bonnes troupes et en quantité; mais il faudrait l'armée de Tamerlan pour contenter un chacun' 2). Het zelfde verschijnsel valt ook in het kamp der geallieerden waar te nemenook hier zien wij dat de zelfstandige commandanten, vooral die met een in hoofdzaak defensieve taak, zich steeds be dreigd gevoelen en noodkreten slaken, waarbij de neiging bestaat, bewegingen van de vijand, ook al zijn zij slechts een weerslag van die aan eigen zijde, steeds als gevaarlijke bedreigingen op te vatten. Gemakkelijk is in te zien, dat van een doelmatige samenwerking tussen de ver uiteenliggende legeronderdelen bij de toenmalige toe stand der wegen en verkeersmiddelen weinig sprake kon zijn. Ver zoeken om ondersteuning kwamen slechts met veel tijdverlies ter bestemder plaatse, vooral aan onze zijde, waar zij tot de regering in Den Haag moesten worden gericht. Kwamen de gevraagde troe pen na tijdrovende marsen op de plaats van bestemming, dan was veelal het gevaar reeds geweken. In verhoogde mate gold dit na tuurlijk waar het de samenwerking met troepen aan de Bovenrijn of Moezel gold, om van het Italiaanse operatietoneel niet te spreken. 46 bataljons eskadrons x) Deze troepen kwamen eerst geleidelijk beschikbaar. 2) PeletII-21, £ii, s2S'

NIMH | 1956 | | pagina 68