reden waarom Marlborough alvast namens de Staten betere na koming hunner verplichtingen beloofde. De 4e uit Berlijn vertrokken, vertoefde de hertog van 6 tot 8 December te Hannover. De 8e schreef hij een reeks van brieven, o.a. aan de keurvorsten van Trier, Mainz en de Palts en aan de Bovenrijnse Kreits, ter bemiddeling tussen deze vorsten en die van Hannover en Hessen, in geschillen over de winterkwartieren. De eerstgenoemde regeringen hadden n.l. geweigerd, de troepen van Hannover en Hessen op hun grondgebied te laten overwinteren. Het was een netelige kwestie, waar zelfs Geldermalsen, de prins van Baden, de bisschop van Raab en het domkapittel van Keulen aan te pas moesten komen. Het liep aan tot begin Januari eer de zaak, na veel vijven en zessen, zo ongeveer was geschikt. Na te Hannover nog het tractaat inzake de Luneburgse troepen in Britse soldij te hebben vernieuwd, was Marlborough de 14e December in Den Haag terug. Ook van hieruit onderhield hij nog een uitgebreide correspondentie vóór hij in de tweede week van Januari naar Engeland vertrok. Het tractaat met de Palts had in middels zijn beslag gekregen, zodat het zenden van een korps van 10 000 man, w.v. 7000 man Paltsische en 3000 man Saksen- Gothase troepen, naar Italië verzekerd was. De besprekingen over vrede, waaromtrent de keizer en andere bondgenoten veel wan trouwen hadden gekoesterd, waren thans voorlopig van de baan, en de zending van Buys bevestigde opnieuw de eensgezindheid der zee mogendheden, zodat ook wat dit aangaat het nieuwe jaar met ver trouwen kon worden tegemoet gezien x). HET IBERISCH SCHIEREILAND Het enig oorlogstoneel, waar dit jaar werkelijk belangrijke uit komsten werden verkregen, was Spanje, en met name de gewesten Catalonië en Valencia. Aan de grenzen van Portugal behaalden de geallieerden weliswaar enige voordelen, doch de voornaamste onder neming, het beleg van Badajoz, leed schipbreuk, en van het hoofd doel, de inval in het Spaanse koninkrijk, die Filips van Anjou moest onttronen, bleven de bondgenoten nog ver verwijderd. Een 6$o HOOFDSTUK VIII Voor Marlborough's reis de brieven bij Murray, Dl II bij de opgegeven data.

NIMH | 1956 | | pagina 688