storm geordonneerd waren, 'in seer goede ordre naar de bres'. De Vooght van Rynevelt, die als vaandrig in het regiment van Noyelles aan de storm deelnam, zegt daarentegen, dat men de Portugese regimenten 'niet uit de loopgraven kon krijgen', be halve een klein aantal getrouwen onder de dappere kolonel Naper, die aan de voet van de bres sneuvelde. Deze was steil en moeilijk te beklimmen, en werd met de grootste dapperheid verdedigd, o.a. door een aantal gereformeerde officieren, die bijna allen sneuvelden. Een z.g. fladdermijn of fougas sprong volgens Rynevelt wat te vroeg, doch niettemin met zodanig effect, dat de bestormers in wanorde en zelfs aan het wijken geraaktenhet regiment Noyelles, dat achter de Engelsen volgde, bracht de voorwaartse beweging er weer in. Volgens Fagel werd 'van wedercanten soo veel vigeur ende bra voure getoont, als ick in diergelijcke occasie oyt gesien hebbe'. Een kapitein van Donkenson, Du Borge genaamd, plantte het eerste vaandel op de bres, wat de bestormers nieuwe moed gaf. Ten slotte drongen deze over de bres en het er achter liggende retranche- ment heen de stad binnen, waarbij alles wat wapens droeg werd neergeslagen. Was de bestorming een zwaar karwei geweest, een groot geluk was het, dat de bezetting van het kasteel, blijkbaar door de schrik overmand, bij de nadering der overwinnaars dadelijk een wit vaandel uitstak en zich gevangen gaf. Elier hadden de inwoners een belangrijk deel van hun goederen geborgen, en naar Fagel rapporteert werd het resterende volgens krijgsgebruik geplunderd, wat men niet kon beletten. De generaal is wat gereserveerd in zijn bericht, omdat de overwin naars immers als 'bevrijders' kwamen. Rynevelt evenwel zegt rond uit dat niets wat in de stad of het kasteel werd gevonden, 'ver- schoont' bleef; hij voegt er aan toe'de buit, die er gevonden werd, was tamelijk groot: 't zou ook iets zeldzaams wezen uit den oorlog zonder buit terug te komen: dat behoort tot de rariteiten'. De storm had aan doden en gekwetsten tegen de 400 man gekost. Behalve de reeds genoemde kolonel Naper d'Alencastro waren van de Engelsen de kolonel Donkenson en zijn luit.-kolonel ge sneuveld; de majoor van het regiment was gewond. Ook de Portu gese 'general de batalje' Don Joan de Stayde, die het bevel over de bestorming had gevoerd, behoorde tot de gekwetsten. Het regi ment Noyelles had een vijftigtal doden en gewonden; onder de laatsten was Rynevelt, 'hebbende in het rechterbeen een ligte wond ontfangen'De dappere de Borge werd beloond met de rang van kolonel-titulair en werd kwartiermeester-generaal van de Engelsen. 6 £4 O 7

NIMH | 1956 | | pagina 692