De luit.-kolonel Wade kreeg het regiment van Donkenson x). De aanvankelijke bedoeling was geweest, thans Alcantara te gaan belegeren. In de op de 12e en 13e der maand gehouden krijgsraden was evenwel de meerderheid der generaals van oordeel, dat de con- vooien, welke van Castel da Vide moesten komen, grote hinder zouden ondervinden van het garnizoen van Albuquerque. Men be sloot derhalve, eerst deze stad in te nemen. Zij was door een dikke muur omringd, en bezat, als veel steden in deze streken, een op een hoge rots gelegen kasteel, veilig voor geschut en mineurs, en zelfs met bommen moeilijk aan te tasten. Na zes dagen rust voor Valencia, in welke tijd de burgers de loop graven slechtten en zo goed mogelijk de bres en wallen herstelden, werd de 14e Mei opgebroken; de graaf van Villa Verde ging met 600 paarden vooruit naar Albuquerque om de stad te berennen. De volgende dag kwam het leger ter plaatse. In brieven, resp. aan de gouverneur, de geestelijkheid en het stadsbestuur, werd het doel van de komst uiteengezet, doch geen van drieën voelde iets voor de bevrijding; zij verklaarden integendeel, lijf en goed voor koning Philips veil te hebben. De 16e werden de voorsteden door twee Portugese bataljons bezet, en reeds de dag daarop begon de be schieting met artillerie, n.l. 1 2 stukken en de mortieren die men van Valencia had meegenomen. Wegens de minder gunstige opstelling der batterijen in verband met de plaatselijke gesteldheid kon men slechts schuine treffers op de muur plaatsen, en dit, gevoegd bij haar buitengewone dikte en soliditeit, was oorzaak, dat het bres- schieten slechts langzaam vorderde. Er begon gebrek aan munitie te komen, vooral aan kogels, waarvan de aanvoer, gezien het zware bergterrein en gebrek aan voertuigen, niet gemakkelijk was. Zelfs de toevoer van levensmiddelen stokte. Het schieten ging door tot de 20e Mei 10 uur des morgens; toen waren ongeveer alle kogels verschoten. Gelukkig was dit bij de vijand niet bekend, want juist op dit tijdstip sloeg hij de chamade. De gouverneur bood aan, de stad over te geven en zich in het kasteel terug te trekken. Doch Galway, die deze week commandeerde en dus de leiding had bij het parlementeren, eiste stad en kasteel samen. Bij weigering beloofde hij de volgende dag het kasteel te zullen bestormen, en noch de gouverneur, noch de bezetting kwartier te zullen geven, doch alles over de kling te zullen jagen. De gouverneur liet zich intimideren, en zo kwam men overeen, dat de bezetting, 800 man sterk, met alle Schonenberg a. d. St.Gl, Lissabon 7 Mei 170^ (St.Gl 7370); Fagel aan id. 8 Mei (St.Gl 7025, lias lopende van Portugal)in het Frans bij Lamberty III- 5 17Europ. Merc. p. 54V. Rynevelt I-117-12 2 Friesheima. d. St.Gl 8 Mei (St.Gl 3917). &SS

NIMH | 1956 | | pagina 693