krijgseer zou uittrekken, en een bronzen zesponder meenemen. Hetgeen de 22e geschiedde. Fagel en Galway hadden op deze wijze, ieder in zijn week, een veroverde vesting op hun crediet staan. De stad werd, evenals Valencia de Alcantara, door een Portugese gouverneur in bezit genomen Dat de Spanjaarden zulke gunstige voorwaarden hadden verkre gen was te danken aan het wijs inzicht van Fagel. Overeenkomstig het standpunt, dat de oorlog alleen tegen de Fransen ging, betoogde hij, dat men de Spanjaarden in alles moest 'flatteren' en ter wille zijn, en hoewel de andere generaals nog niet op dit idee waren gekomen, deden zij toch aan zijn betere kijk op de zaken recht wedervaren. Het behoorde in de toenmalige oorlog niet tot de 'rariteiten', dat men tijdens de operatiën ettelijke malen van veldtochtsplan ver anderde. Zo werd er, na de inneming van Albuquerque, hoewel van de aanvang af de opzet was geweest, Alcantara in te nemen, krijgs raad gehouden over de vraag of men deze stad dan wel Badajoz zou belegeren, en daar de gevoelens der diverse generaals 'discrepeer- den' en bleven discreperen, werd de beslissing aan het hof overge laten. Te Lissabon had deswege een grote buitengewone conferentie plaats, bij afwezigheid wegens ziekte van de koning onder voorzit terschap van de koningin-regentes. Aanwezig waren, behalve enige generaals, de Staatse en Engelse gezant, de prins van Liechtenstein, de Admirant van Castilië, en de verdere autoriteiten, die bij een dergelijke gebeurtenis tegenwoordig plachten te zijn. Het oorspronkelijk plan behield de overhand, zodat graaf Gal- veas op 2^ Mei nog eens nadrukkelijk order ontving, naar Alcantara te marcheren. Een der redenen tot dit besluit was, dat men aldus met das Minas zou kunnen samenwerken, die de 4e Salvatierra, de enige Portugese stad, die de Fransen nog ten Noorden van de Taag bezaten, had ingenomen. Terwijl het hof te Lissabon beraadslaagde, had Galveas in het leger de kwestie op eigen gezag opnieuw in deliberatie gebracht en, met steun van Galway doch tegen de opinie van Fagel, de meerderheid er van weten te overtuigen, dat de onderneming op Badajoz toch het verkieselijkst wasvoornamelijk omdat men voor de lange en bezwaarlijke mars naar Alcantara de nodige voertuigen niet tijdig bijeen kon brengen. En Galveas bleef bij zijn besluit ook na ontvangst van de positieve orders van het hof in tegen gestelde zin. Journal de ce qui s'est passé dans l'armée de sa Majesté Portugaise depuis la prise de Valence', St.Gl 7370. Fagel a. d. St.Gl, in het kamp voor Albuquerque, 20 Mei; id. bij LambertyIII-^19 enEur0p.Merc.j7. 6^6

NIMH | 1956 | | pagina 694