één Spaans bataljon en twee regimenten Britse dragonders betrok ken een kamp in de nabijheid. De eerstvolgende drie weken verlie pen met beraadslagen. De generaals waren namelijk alle van mening, dat een beleg van Barcelona met de beschikbare krachten onbegon nen werk was. Waarschijnlijk had men zich wederom gevleid met de hoop, dat aanstonds een opstand zou uitbreken, die een beleg overbodig zou maken, anders is moeilijk te begrijpen, waarom men zich geen rekenschap van de bezwaren gaf alvorens tot de landing over te gaan. Gelukkig was ook Karel iii aan land gegaan, om zich als de toe komstige souverein aan den volke te vertonen, en de koning weigerde ten enenmale, zich weer in te schepen zonder dat althans een poging was gedaan om zich van een of andere stad in Catalonië, het gewest waarop alle verwachtingen waren gebouwd, meester te maken. Ook lord Peterborough en vooral de prins van Hessen- Darmstadt oefenden grote aandrang in dezelfde richting, doch zij konden, bij het heersende krijgsraden-systeem, tegen de unanieme opinie der generaals weinig beginnen. Deze stelden voor, de troepen maar weer in te schepen en naar Piëmont te varen, om te zien of men daar iets kon uitrichten, doch dit weigerden de vlootvoogden, om reden, dat het seizoen, nu drie weken met delibereren waren verbruikt, te ver was verstreken. Wel wilden zij, gelijk Koning Karel voorstelde, naar Tarragona varen, waarheen het leger dan ook zou marcheren, om deze stad in te nemen en als operatiebasis te gebruiken. Ten einde raad besloten Peterborough en Hessen-Darmstadt, de knoop door te hakken en, zonder de generaals te raadplegen of zelfs mededeling te doen, een onverhoedse aanval te beproeven op het fort Montjouich, een groot en sterk buitenwerk, ten Zuidwesten der stad op een bijna 200 m hoge rots gelegen. In de avond van de 13e September marcheerden de twee genoem de veldheren met 'een goed detachement' uit het leger; storm ladders en andere 'instrumenten' werden meegenomen. Omstreeks het aanbreken van de dag bereikte men het fortlater dan bedoeld was. De verdedigers bleken te zijn gewaarschuwd, en waren geheel op de aanval voorbereid. De tegenstand was dan ook onverwacht hevig. Twee maal werd een bestorming afgeslagen; eerst bij een derde poging, waarbij Peterborough met een piek in de hand zijn mannen voorging gelukte het, de buitenwerken te veroveren, waar na de bezetting op het binnen het fort gelegen kasteel terugtrok. Tot grote spijt van een ieder was de prins van Hessen-Darm- stadt gesneuveld door een schot in de dij, waaraan hij in korte 660

NIMH | 1956 | | pagina 698