gezen, die de dekking zouden hebben veronachtzaamd, doch indien dit inderdaad het geval is, kan men ook onze ingenieurs moeilijk van schuld vrijpleiten. Veeleer wijzen zowel de plaats als de on voldoende dekking er op, dat men ook in deze de voorzichtigheid aan tijdwinst heeft opgeofferd. De uitwerking van de ontploffing was niet gering: een Engelse ingenieur, een Hollandse luitenant der artillerie, ongeveer 40 kanonniers en handlangers en enige soldaten gingen met de bus- krui tvoorraad de lucht in. Het schouwspel van verscheurde en ver brande lichamen en lichaamsdelen, een droevig gekerm van de stervenden en gewonden maakten diepe indruk, en veroorzaakten algemene verslagenheid. Ook de batterij was voor een deel ver nield het vuur zweeg, terwijl dat van de vijand verdubbelde, en nog meer slachtoffers eiste. Fagel en Galway waren beide ter plaatse van de ramp, en stonden toevallig zo, dat de armen elkaar raakten, toen een kanonskogel tussen hen doorvloog. Hij nam van Fagel alleen de mouwopslag weg, doch van Galway de rechterhand en een stuk van de onderarm. Door het uitvallen van zijn collega moest Fagel dadelijk het bevel op zich nemen. De kans was groot, dat de Spanjaarden van de heersende verwarring gebruik zouden willen maken om een uitval naar de batterij te doen en hetgeen er nog stond, op te ruimen. Het eerste werk van de generaal was dan ook, de loopgraafwacht met een viertal bataljons te versterken. Misschien boezemde dit de vijand ontzag inde uitval bleef in allen gevalle achterwege. De volgende dag werkten 45-0 man uit alle macht aan het herstel der batterij, waarin zij redelijk slaagden, hoewel wederom onder hevig vuur uit de stad, dat niet naliet de nodige doden en gewonden te veroorzaken. Fagel deed wat hij kon om de insluitingswerken nog zo veel doenlijk te verbeteren, zodat het leger meer vrijheid van beweging zou krijgen om zich tegen de Fransen te wenden, indien zij van Talavera tot ontzet mochten oprukken. Niet ten onrechte boezemden zij Fagel, die nog na zijn terugkeer had voorgesteld, hen vandaar te verdrijven, zorg in. Hij gaf aan de ten Noorden van de Guadiana staande linkervleugel der cavalerie order, om de bewegingen des vijands met de grootste zorg te verkennen, in het bijzonder met het oog op het eventueel passeren van de Gua diana. Voorts werden maatregelen genomen om het leger zo nodig met promptitude' onder de wapenen te brengen. De 14e October was alles gereed voor de uiteindelijke bestor ming. De Spanjaarden vreesden reeds voor de afloop, en des nachts 667

NIMH | 1956 | | pagina 707