bijlage 9. Zie pag. 112. SECRETE RESOLUTIES STATEN-GENERAAL 1702 (A.R.A., St.Gl 2347)1) 30 Juni 1702 En is voorts goetgevonden ende verstaan, dat copie van het geconvenieerde sal gesonden werden aenden Heere Graeff van Athlone, generael vande ruijterije vanden Staat, ende commanderende de Trouppen, welcke tot nader ordre sullen gevoecht worden bij het Leger, het welcke den meergenoemden Graeff van Marlborough sal commanderen, omte strecken tot sijne narichtinge, ende hem daemae te reguleren, ende dat hem daernevens sal aengeschreven worden dat haer Hoogh Mogende meeningh is, dat hij sal houden goede correspondentie met den meergemelte Heer Graeff van Marlborough, ende arbeijden door alle bequame middelen, omte conserveren een goet verstant onder wedersijtse generaels, ende trouppen, ende te voorkomen alle wantrouwen ende questien, doch dat hij niettemin sal vigileren, niet alleen voorden dienst, maer oock voorde Hoocheijt ende digniteijt vanden Staat, ende dat hij Heere Grave van Athlone ofte den generael die bij desselfs absentie de Trouppes vanden Staat in het gecombineerde Leger sal commanderen, ontrent alle saecken van ge wicht, als van belegeringe, Batailles ende in diergelijcke importantie, sal gaen met kennis, overlegh ende toestemminge vande Heeien Gedeputeerden te Velde, ende bijgevolg oock in saecken, waerontrent hij soude mogen wesen van een ander sentiment, als den meergemelten Heere Graeff van Marlborough, ende dat deselve niet alleen sal moeten volgen de ordres van gemelte Heeren Gedepu teerden, maer dat hij selfs, wanneer die niet mochten present wesen, sal mogen volgen, het geene hy nae ingenomen advijs van alle andere presente generaels vanden Staat, sal oordeelen te wesen vanden meesten dienst vanden Staat, mits daerin gaende met alle mogelijcke bescheijdentheijt, ende wel overwegende het ge wicht, ende het gevolch der saecken, het welcke haer Hoogh Mogende bevelen aen sijn oordeel, ervarentheijt, ende trouw, ende dat hij Heer Graeff van Athlone voorts sal sorge dragen, dat ontrent het rouleren der generaels, ende officieren van gelijcke rangh, gevolcht worde het gebruijck vanden laatsten oorloghEnde sal Extract van dese haer Hoogh Mogende resolutie gesonden werden aenden Raadt van State om te strecken tot der selver narichtinge. De Heeren Gedeputeerden vande provincie van Gelderlandt, hebben opde bovenstaende conclusie verclaert, dat sich bij expresse last vande Heeren Staten hare principalen gelast vonden, te laten aentekenen, dat in cas van discrepantie tusschen den generael vande Engelsche trouppes, ende die van desen Staat over eenige Crijchsoperatien in het gecombineerde Leger, het sentiment vande Heeren hare Ho.Mogende gedeputeerden te Velde sal moeten werden gevolcht: alsmede dat tegelijck met het nemen van dese resolutie soude moeten werden vastgestelt, het senden vande Gedeputeerden te Velde, ende dat de provincie van Gelderlant als meest aenden Vijandt geexponeert, ende den oorlochssetel genoechsaem op haer bodem hebbende, een daertoe sal mogen aenstellen. Comme sa Majesté la Reine de la Grande Bretagne a destine quarante mille hommes pour agir en deca de la mer contre la France et TEspagne, de concert avec les troupes des seigneurs Estats Generaux des Provinces Unies et des autres J) Curs. v. d. S. 696

NIMH | 1956 | | pagina 736