i£. Sullen Bevoecht sijn, om de generaelspersonen niet alleen te vermanen en te sommeren opden eedt in het Stuck harer bedieningh gedaen, tot het geven van haer advijs, sonder iets anders voor oogen te hebben in het geven van deselve, als enkelijck en alleen den dienst vanden Staat, maer oock om in Saecken van het hoochste gewicht, haer aft' te nemen den eed van secretesse, off wel de secretesse haer te hevelen op den eedt bij haer gedaen. 16. Sullen toesien, of (des noots sijnde) besorgen, dat goede ordre en krijchsdiscipline gehouden werden in het Leger, en voor al dat de wandevoiren, welcke souden mogen begaen werden bij eenige Militairen, sonder onder- scheijt van rangh oft conditie, gestraft werden volgens de placaten en ordres van het Landt, sonder ooghluijckingh ofte uijtstell. 17. Item, dat geen excessen van roof, plunderingh, brand, off andere begaen werden, niet alleen op den bodem vanden Staat, off van desselfs geallieerden, maer selfs niet in quartieren, sittende onder Contributie van den Staat, en dat geprocedeert werde naer rigeur vande placaten tegen de geenen, die diergelijcke excessen souden mogen begaen. 18. Sullen insonderheijt mede letten, dat de Officieren hare Compagnien behoorlijck compleet ende gewapent houden, en sullen ten dien eijnde sigh van tijt tot tijt doen geven lijsten van de sterckte der selve, en se doen monsteren, soo menichmael als sij het sullen nodigh vinden, en besorgen dat de Officieren welcke sij sullen vinden gemancqueert te hebben in haer devoir, ontrent het compleet houden der Compagnien, te recht gestelt werden voorden Crijchsraadt, off wel daervan kennis geven aenden Raad van State, nae gelegentheijt van saken. 19. Sullen besorgen, dat geen Officieren sich absenteren uijt het Leger, als met behoorlijck verloff, en om noodlijcke oorsaecken. 20. Sullen bevoecht sijn, om nae ingenomen advijs vande aenwesende generaels de nodige Militie 't zij van desen Staat, off van Hooghgedachte Sijne Majesteijt, als daertoe geen Militie van den Staat gebruijckt kan werden, sonder verachteringh vanden dienst, te doen trecken in Steeden off forten, welcke met een belegh ofte bombarderingh gedreycht, en soo schielijck moeten van meerder guarnisoen voorzien werden, dat de tijt niet toelaet daerover te schrijven aen Haer Hoogh Mogende, en te houden de gewoone ordre vervath inde instructie op het Stuck vande patenten. 21. Voorts sullen eenige patenten met open namen aende gemelte Heeren Gedeputeerden medegegeven werden, om daerop te konnen trecken eenige regimenten uijt de frontieren, soo wanneer sij naer ingenomen advijs alsboven, sullen oordeelen dat het geschieden kan, met evident nut der gemeene Saecke, en sonder de frontieren in gevaer te stellen, midts dat geen regimenten sullen mogen getrocken werden uijt de stemmende provinciën, als op een provinciael patent, volgens de ordre van het Landt. 22. By absentie off andere ongelegentheijt van eenige van de Heeren Gede puteerden, sullen de presenten mogen niet alleen concerteren met den ge- melten Capiteijn Generael, maer oock resolveren en disponeren, op alles dat bij deze instructie gestelt is, te hare dispositie, mits sijnde in het laatste gevall niet onder het getall van vijff. 701

NIMH | 1956 | | pagina 741