bijlage 29. Zie pag. 305. (A.R.A., Aanwinsten 18953 IV, Nr 7). 16 Jan. 1704 VRAGEN AAN TOPHMAN Waer hij was doe de vijand den 30 Junij des naermiddags attac- queerde het dorp Orderen. Dat hij versogt was door den Heer Hop, sijn coets ende paerden te haelen, ende dat hij den Heer Hop met den Hr. van Obdam ge vonden heeft op den dijck. Waer hij was, doe de vijand Orderen geforceert hebbende, avanceerde nae het canon, staen- de op den hoeck van den dijck tusschen Orderen ende Wilmer- donck. Een weijnig aende slincker sijde vanden dijck bij de houwitsers, het canon aende reghter hand staende. Waer, ende bij welcke gele- gentheijt hij sigh gevoegt heeft bij den Heer van Obdam. Dat, doe de vijand afquam op het canon, eenige cogels hem Tophman om de ooren vlogen, ende dat hij doe ter tijt bij de Heer van Obdam, die een weijnig daeraghter hielt, gecomen is. Off hij bij den Heer van Obdam was, doe die vanden dijck ge- raeckte Jae, dat de Princes van Homburg, ende de vrouw vanden Coll. Verschuur oock daerbij waeren; ende dat de drang so groot was, datse op malcander stonden. Soo jae, off het geweest is, voor off nae het lossen van 't canon? Dat het canon in het retireren, ende dringen vanden dijck gelost is. Hoe den Heer van Obdam over ende vanden dijck geraeckt is? Dat d'Hr. van Obdam, vermits de menigte van wagens, hand- ende baspaerden niet connende rughwaerts vanden dijck keeren, nog met het paert agter uijt comen, omdat de dijck agter lager was, sijn paerdt wende, ende nae beneden reed nae het dorp Wil- merdonck. Hoe laet het was, doe de Heer van Obdam vanden dijck raakte? Dat het geweest is ontrent vijf en ses uuren, maer dat hij niet gesien heeft op sijn orloge, ende dat het niet opgewonden was. 732

NIMH | 1956 | | pagina 772