737 bijlage 32. Zie pag. 340 vlg. NICOLAAS WITSEN AAN DE BURGEMEESTERS VAN AMSTERDAM, 3 SEPTEMBER 1703 (Gem. arch. Amsterdam, Arch. Burgem. nr. 30) Edele Groot Agtbaere Heeren Nog slapeloosheit nog gantsche dagen te paert te hangen nog angst voor den vijant of schrik voor geschut-kogels nog onordentelijke spijsen dat alle in een krijgsleger voorkomt hindert mij. Maer om ront te spreken de verschijdenheit der gevoelen onser generaels, de oorsaek van twalef dagen stilleggens hindert mij niet alleen maer bedroeft mijn siel, den Hertog en genoegsaem alle d'opper- hoofden van de regter vleugel sijn willens geweest de vijantlijke bolwerken waermede haer leger is gesloten aen te tasten, dog onsen generael ouerkerk met alle t krijgsvolk der linker vleugel sijn gebleven tot heden van ander ge voelen dat so sterk is gedreven dat men ons te voor heeft gelegt dat so wij in dat gevoelen toestemden, waerdoor opt minst ses of seven dusent man soude gevelt sijn geweest, dat het bloet op ons komen soude en als men se al verkragt hadde konde sij geen nut daer uit sien voor den staet, als alleen de eer van de wapenen. Menigte colonellen en andere hebben ons int bijsonder op dit stuk komen begroeten en sulx afgeraden met soveel redenen dat die te verhaelen de maete van een brief te buiten soude gaen. Haer Ho:Mo: hebben ons gelast so enigsins doenlijk dat daer toe soude inclineeren, en dat men een tentamen behoorde te doen, wij hebben dan gisteren ons gewaegt niet alleen voor maer aen de sogenaemde linie, ja sulx binnen musketschoot daer aen geweest, so dat met de voorwagt wierde gesproken en onser enige verminkt en gedoot sijn en ik selve hebbe met eigen ogen hunne tenten gesien, in haer campement en bewegingen der krijgsluiden, als ook onse Heeren generaels aen de eene sijde als den Hl v. Ouerkerk Slangenburg en alle de anderen boven aengevoert dit werk sagen, en door spions en overlopers die alle ogenblik schier komen, berigt wierden vant tal der vijanden, dat den onsen bijkans so sij seggen evenaert, seggen sij in haer gevoelen meerder te sijn versterkt als voorheen en spreken ons toe als protesterende, van so wij dit spel aenvangen, dat wij het sullen te verantwoorden hebben en alle ongevallen die er de republiek van soude over komen moeten op ons ladendaerbij quam dat onser medeleden een opentlijk sig verklaerde bevorens al dat het tot omvraeg quam dat hij onschuldig wilde sijn aen dese handel en het bloet dat te vergieten stont. Dit alles ongesien en een tentamen tot aen de linien hebbende gedaen, so is onder ons verstaen dit aen- grijpen op dese tijt en plaets te staeken, en sulx met eenparige stemmen so dat enige onder ons die er iverig voor hadden verstaen, daer mijn gevoelen mede na helden, wetende dat het beter is over een vuer te loopen als te gaen, sig met dit staken hebben gevoegt, edog dees ogtent hebbe ik den Hr: Hertog wiens kloekmoedigheit en heusheit ik niet genoeg prijsen kan, tot Hannuye een vieren deel uer gaens van de linie en int gesigt van s'vijants buitenwagt gesproken, die dan sijn beklag dede dat men dese kans so hij meinde versag, en ons een gelegen- heit liet ontglippen, die hij oordeelde schoon voor te komen, maer sijn Wel Ed gat egter ons geen ongelijk dat wij het gevoelen onser generaels hadden gevolgt so dat hij met sijn troepen alleen de saak niet verrigten konde tot sijn leet wesen,

NIMH | 1956 | | pagina 777