infanterije haar baden om het retranchement t'overloopen, het doen, en ick geloove, dat veele met mijn begosten te vresen, dat wij niet reüsseren en soude. Mijn heer Goor bij men heer van Palland en die andere gens en officiers bij onse trouppen deden alles wat brave luijden in de werelt kosten doen om se aan te moedigen, waar over dan gebleve en gequetst sijn geworden, maar sij conde niet de luijden brengen om te doen wat behoorde. Mijn heer Goor was bij .5-8 5-0 man infanterije, soo aan het hooft van de linie marcheerde, gedetacheertde welcke eerst geattaqueert hebben, en voor de rest alle de battaillons soo gegaan sijn om te seconderen, daar over heeft hij de directie gehad. 30 esquadrons, soo in d'avangarde waren, waar bij de prince van Horen en de Lt G1 Lomlé (Lumley?) en ick gecommandeert waren, sijn geemplojeert om dit voetvolck gelijck geschiet is te souteneren. Ick twijffel niet als boven gesegt hebbe, als men de behoorlijke informatie en overlegh en orders gestelt hadde, het werck soude met faciliteijt, minder moeyte en onmogelijkheijt voor het volck afgegaan sijn, maar int vuur sijnde, en soo als het dan bij de hand gevat was, soo heeft mijn heer Goor, 2 a 3 maal, altoos te paert tusschen de battaillons en int groote vuur sijnde, het voetvolck relacherende geanimeert en aangebragt, en de andere heeren generaals en officieren alles gedan, wat brave en wackkere luijden souden connen doen. Mylord Due met alle die mogelijke promptitude, exactitude die attaque begost sijnde, is daar a portée geweest, toegesien hoe alles afliep en met sijn gewoonlijke douceur en present verstand alles geordonneert wat te doen staat, en sekerlijck als in die gesegde pointen wat genegligeert is, meer aan die geen waar hij de directie aan gegeven hadde, als jemand anders te wijten is. Hij hadde aan mijn heer Goor het werck van de infanterije laten aancomen en geordon neert te doen, wat te doen staat. Als hij die precautien en ordres in sijn deportement gestelt hadde, soude alles na behooren gegaan sijn, maar den tijt soo seer (presseerende) ter eener sijde en die (man) hebben ten tweede daar toe gecontribueert, en mijn heer Goor, die een braaff, verstandig en expert man sijnde, was dogh niet als de rest van die menschen sonder swackheijt. Naar dat onse luijden omtrent een geruijmen tijt alleen, sonder de Keijser- lijcke, die dan terwijl wij afmarcheerde de ariergarde hadden, en niet eer costen aancomen, en doen sij aanquamen, gongen sij met sooveel haast en in goede ordres met haere infanterije, als haar mogelijck was, en dight bij de stadt onder het vuur van de stadt, daar het retranchement wat mackelijcker was om daer in te comen, marcheerden sij met veel bravoure en in goede ordre aan, en daar eene plaats sijnde, waar sij met eenige esquadrons ruijterije en dragonders, daar men het retranchement forceert, raackten sij daar in. Haere grenadiers besonder die hebben oock veel bravouren getoont, en sijn sonder vuur te geven op het retranchement los gegaan, het vijants vuur geessuyeert, daar over en daar in geraackt. De prins Louis van Baden heeft selver daar mede bij geweest en heeft sich oock sooveel als onse cheff gedestigueert, en sal door de actie veel menschen de mont stoppen. Sijn genls alle veel vigeur en goede wille getoont; hij selver aan de voet gequest en sijn peert gequest, maar sijne blessure geloove (niet) dat van beduijen is, want ick heb hem weijnigh na die affaires gerancontreert en hij was fris en wel gemoet en was te peerdt, maar naar hem een weijnigh gesproken te hebben seijde hij mijn pijn aan sijn voet te hebben, waar wat aan gequest was, en bleef te peerdt rijden tot aan sijn quartier. 746

NIMH | 1956 | | pagina 786