BOUFFLERS NAAR DE RIJN; TERUGTOCHT VAN TILLY Men zal zich herinneren, dat de prins van Nassau Keizersweert had ingesloten in de mening, dat gelijktijdig de diversies van Ath- lone en Coehoorn zouden aanvangen. Het ontwerp er voor was 7 Maart in Den Haag gemaakt; verdere besprekingen waren ge voerd te Bergen op Zoom x). Men zou dus verwachten dat de plan nen geheel vast stonden en de nodige voorbereidingen waren ge troffen. Toen het echter op de uitvoering aankwam bleek aan geen der beide voorwaarden voldaan te zijn. Begin April ontving Athlone een schrijven van de prins van Nassau, waarin deze vroeg om een 'diversion considerable, soit en Flandres, soit en Brabant'Daar Athlone echter niets van de plannen van Coehoorn afwist, verzocht hij deze, zo spoedig mogelijk naar Bergen op Zoom te komen voor het houden van overleg, onder mede deling dat hij van zijn kant bereid was, hem eventueel alle hulp en bijstand te verlenen. Te Bergen op Zoom werd overeengekomen, dat Coehoorns diversie zou bestaan in een actie tegen de forten Bedmar en St Jan tegenover Hulst en tegen de werken bij Kieldrecht en Calloo aan de kant van Liefkenshoek. Tevens was een bombardement van Gent beraamd. Tot dit laatste zou Athlone 4 bataljons moeten afstaanvoorts zouden pontons tuigen en garelen voor de artillerie gezonden moeten worden; paarden konden in Vlaanderen worden gerequireerd. Coehoorn beschikte voor de diversie over 6 a 7 batal jons en een regiment dragonders. Wenselijk zou zijn, dat de Staten van Zeeland het regiment van Sparre ter beschikking stelden, dat aan de operatie zou kunnen meewerken door in de rug der aan gevallen linies te landen. Uit dit project, dat door Athlone de 13e aan de Staten-Generaal werd toegezonden blijkt wel ten duidelijkste, dat Coehoorn, die intussen een fort bij Assenede liet opwerpen, voor de beraamde drievoudige actie nog allerminst gereed was. Van zijn kant zou Athlone met de rest van zijn leger trekken naar St Job in 't Goor of wel naar de linie tussen Lier en Diest, om de vijand van Vlaanderen te 'diverteeren'. Intussen ontving Ath lone echter brieven van de heer Hulft, onze resident te Brussel, waaruit bleek dat de vijand sterke krachten samentrok bij Ant werpen, Mechelen en Lier. 57 HOOFDSTUK IV (Schets nr i) x) Nassau a/d St.Gl, 19 April 1702 (St.Gl 4474); id. aan Heinsius 7 en 14 April (Heins. arch. 784) Athlone aan Coehoorn 3 April (Heins. arch. 753).

NIMH | 1956 | | pagina 79