bijlage £9. Zie pag. 663. ST AMAND EN PALM AAN HEINSIUS (Archief Eieinsius 1124) Barcelona, 21 Nov. 170^ Hoogh Edel Gestrenge Heer, Wij vinde ons verpligt aen U Ho.Ed.gestrenge kennis te geve van de miserable toestant waer in onse beijde regemente Marines sig in dese lande bevinde, door dien tot nog toe dat wij binne Barcelona benne, de troupes soo van Englant als van den Staet het alderminste soulagement alhier niet en geniete, hetgeene voornaementlijck en uyt een van de grooste poincten bestaet, de slegte en miserable logementen waer in onse soldaten benne geloogeert, zijnde zedert den 1 j October dat wij possessie van de stadt hebbe genoomen, niet een bosch strooij aen het volck gegeve om op te ruste, veel min eenige paliasse, soo dat de selve gedurende nu een maendt lang altijt op de steene off bloote grondt hebbe moete liggen, in plaetse van alle kanten open, en geexponeert aen den regen, winden en koude die in dit saijsoen bij naght seer violent en schadelijck isal het welcke aen ons beijde regemente een groot getal siecke heeft veroorsaeckt, en nu veel sterfte daer op volgt, het welck onse soldate soodanigh chagrineert, siende hoe weynig doceur sij genieten, dat wij bedugt sijn dat wij daer door veel volck sulle verliese, niet jegenstaende wij in ons partickulier hun soo veel soulageere als het ons doenlijck is, in een landt daer wij ons bevinde ontbloot van geit en credit, soude selfs onse regemente geheel sonder geit hebbe geweest, ingevalle Milord Peterborrow geen aght duijsent Rijxdaelders an ons hadde geleent, tgeen wij verobligeert sijn wederom te restitueere. Soo drae wij geit over Italië hebbe becoomen, hetwelck heel periculeus is, also het gelt in spetie met een Engels fregatt van Genua hier moet koome, sijnde geexponeert van genoome te kunne werde van die van Toulon en Marsilie. Egter is daer anders geen middel om geit te becoome, daer en boven alles horribel duer is, alsoo een soldaet voor 14 a 1 pond aen broodt ter weeck moet consumeeren, en dewijl de Engelse soldaten grooter tractament ter weeck ge niete soo kenne sij nog beter subsisteere als d'onse. Men doet ons hoopen, dat in de garnisoenen daer wij althans nae toe sulle gesonde worde als Girona en Lerida een beter ordere ende reglement sulle vinde, het welck de ondervindinge ons sal leerewille hoope sulx sulle bevinde, om daer door te belette de vol- koome ruijne van twee regemente die bij de laaste monstering van haer Ed. Moog. Heere Gecommitteerde Raeden soo seer sijn vereert geweest met der selver approbatie en goedt keuring. Ons ootmoedig versoeck is dan dat U Hoog Ed.gestrenge een favorable reflexie op ons gelieft te neeme, streckende tot soulagement van onse soldate, dat de selve van de Staet worde getracteert als de troupes die in Portugael diene, de welcke bij Resolutie seve stuivers ter weeck bove haer ordinaire soldie ge nieten. Wat de captaine aenbelangt, alhoewel het swaer valt, door schaersheijt van penninge, die doen dagelijx haer uijterste best om haere compagnie te recrutere, waerin verscheijde al eenige progresse hebbe gedaen, sijnde bij de twee rege- 782

NIMH | 1956 | | pagina 822