en eerst omstreeks de 2oe in het leger zijn. Wat de wagens aangaat, berichtte Athlone inderdaad op 6 Mei, dat Boufflers 600 wagens uit het land van Kleef had ontboden, en ook de stad Goch had aange schreven, alle karren en wagens ter beschikking te houden. Vauban, die zich in deze tijd te Luik bevond, schijnt opdracht gehad te hebben, van hieruit een groot convooi te brengen, maar zag hier geen kans toe zonder sterke beveiliging tegen Maastricht, waarvoor geen troepen beschikbaar waren. Om deze redenen bepaalde de oorlogvoering in de Rijnstreek zich voorlopig tot de actie van Tallard, die wel hin derlijk voor de geallieerden, maar toch niet doorslaggevend kon zijn. DIVERSIE IN VLAANDEREN Intussen was ook in Vlaanderen de strijd ontbrand. Aanvankelijk was hier niets belangrijks voorgevallen; Coehoorn had zich be paald tot het doen opwerpen van een schans tussen Sas van Gent en Assenede. Het werd eind April voor hij gereed was om tot aan vallende handelingen over te gaan, nadat hij van Noyelles het regiment dragonders van Schlippenbach, s regimenten infanterie en 200 artilleriepaarden had ontvangen. De aanvang der beweging was vastgesteld op 3 Meizij zou vooraf gegaan worden door een demonstratie tegen de Scheldeforten en de forten tegenover Hulst 'om wat tijd te winnen om een marsch a twee vooruit te kunnen weesen'. Een bepaald aanvalsdoel stond Coehoorn naar het schijnt nog niet voor ogen; van Hulst zou hij naar Sas van Gent marcheren en van daar de mars voortzetten 'naar dat de adviesen sullen inkoomen'hij had wel 'eenige desseinen geformeert', maar zou zich moeten regelen 'naar de bewegingen die onse partijen sullen doen'. Voor de demonstratie zouden de ledige transportschepen, die de troepen uit Bergen op Zoom naar Vlaanderen hadden overgebracht, met enige manschappen uit Bergen op Zoom worden gebruikt, alsmede de uitleggers op de Schelde. Zodra in Hulst het schieten van de uitleggers werd gehoord, zou een 'alarm' gemaakt worden aan de kant van het 'Roode fort' en het fort Bedmar. Vervolgens zou de mars worden aangevangen met 8 bataljons, het regiment dragonders van Schlippenbach, nog een eskadron te paard, 12 HOOFDSTUK VI (Schets nr 4) 71

NIMH | 1956 | | pagina 93