AANSLAG OP HOEY. HET OOSTELIJK OORLOGSTONEEL Terwijl bovengenoemde krijgsbedrijven zich in Vlaanderen af speelden, zou volgens Quincy, hierin nagevolgd door Pelet, een aanslag op Namen hebben plaats gehad, waarin Coehoorn de hand had Hij had, aldus deze schrijvers, reeds sedert lang verstand houding of 'intelligentie' met enkele ingezetenen. Deze hadden een Spaans kapitein van het garnizoen weten over te halen tot de belofte, de stad, tegen een beloning van 10 ooo pistolen en een regiment infanterie, aan de Hollanders te verraden. Hij had echter het hele plan bij de gouverneur aangebracht en in de nacht van 10 Mei, het tijdstip waarop de aanslag ten uitvoer zou worden gebracht, waren de saamgezworenen in hechtenis genomen. Volgens de zelfde schrijver wachtten de Staatse troepen, 14 batal jons en 17 eskadrons, uit Maastricht en Den Bosch afkomstig, niet ver van Namen tevergeefs op de boodschap dat zij de stad in bezit konden nemen en nu toch in de buurt zijnde, zouden zij besloten hebben tot een poging om Hoey te verrassen, dat zijn belang ont leende aan de beheersing van het Maasdal en de zich aldaar bevin dende brug. In de krijgsgeschiedenis had de stad reeds bekendheid verkregen door HeraugiÈre, die in iS9S het op een steile rots gelegen kasteel had overrompeld, doch het na enige tijd weer had moeten prijs geven. Met de aanslag op Hoey hebben wij weer vaste grond onder de voeten; hij wordt althans ook in Nederlandse bronnen verhaald. Volgens deze ging de onderneming uit van het garnizoen van Maastrichtvan een aanslag op Namen wordt geen gewag gemaakt. De voorhoede bestond uit 400 beredenen, elk met een infanterist HOOFDSTUK VII x) Quincy III-£39, cf. Pelet II-36. Het bericht van Quincy slaat waarschijnlijk op het volgende. Een edelman uit het Luikse, Jean-Adrien de Walletz, heer van Bonines, had inderdaad een aanslag beraamd om geallieerde troepen in Namen te brengen. Reeds in Januari stond hij in verbinding met Dopf en Trognée te Maastricht. In Maart werd een contract gesloten waarbij Dopf een beloning van 8000 louis d'or in uitzicht stelde voor de overrompeling van het kasteel. Walletz werd echter door twee schijnbare medeplichtigen, een Spaans kapitein en een commissaris der artillerie, ver raden, op 7 Mei gearresteerd en 12 Augustus onthoofd. Gezien de data der arrestatie en van de aanslag op Hoey (10 Mei), is inderdaad mogelijk dat tussen de beide aanslagen verband heeft bestaan. De troepen op het kasteel Horion zouden dan oorspronkelijk voor de overrompeling van het kasteel van Namen bestemd zijn geweest. Van elders blijkt dit echter niet, ook niet uit de processtukken aangaande Walletz. Het bovenstaande is ontleend aan het artikel 'Une conspiration manquée', door L. Lahaye in 'Annales de la société archéologique de Namur', T. 19, 1891, p. 29-44, welwillend ter beschikking gesteld door de archivaris van Namen, de heer Josy Muller. 77

NIMH | 1956 | | pagina 99