HOOFDSTUK II DE OPERATIES OP 11 MEI 1940 De operaties op 11 Mei kunnen in het kort als volgt worden samengevat. In Friesland bereikten de Duitsers de IJsselmeerkust en kwamen zij in contact met de Wonsstelling, die met enige troepen van de T.B.F. was versterkt. De terug tocht van de overige troepen van de T.B.F. naar Noord-Holland werd voltooid en C.-Stg.Hd. deed deze reorganiseren. De T.B.F. werd op voorstel van C.-Stg. Hd. met een deel van zijn staf naar 's-Gravenhage verplaatst. Bij het Veldleger werd de T.B.O. met zijn staf en de Groep IJssel-Noord op de Valleistelling teruggenomen, waar eveneens C.-Groep IJssel-Zuid en enige kleine onderdelen van zijn Groep aankwamen. De Duitsers vielen de voorposten van IV Div. tussen Wageningen en de Grebbe- berg aan en wisten de voorpostenstrook in de loop van de dag te vermeesteren. De indruk bestond daarna, dat de voorposten zich zonder veel strijd door een niet sterke tegenstander hadden laten verdrijven. Verder noordelijk was weinig omtrent de opmars van de vijand uit de richting Zutphen bekend, doch de lichte troepen van IV L.K. kwamen in contact met vijand in de omgeving van Barneveld. 5 R.H. en de bereden eskadrons van 1 R.H. werden achter de Valleistelling teruggenomen en de C.V. deed de bereden eskadrons van 1 en 4 R.H. zoveel mogelijk tot rijwieleskadrons omvormen. Vóór de Betuwestelling ontstond contact met zwakke vijandelijke afdelingen. Brigade B volbracht in de loop van de dag de terugtocht over de Waal zonder ernstige verhezen en werd Veldlegerreserve ter weerszijden van de Rijn-Lek. In het land van Maas en Waal drong de vijand niet op. Ill L.K. volbracht de overtocht over de Waal, bezette, weder op sterkte ge bracht met Brig.G, die werd ontbonden, de Waal-Lingestelling en C.-III L.K. werd door de C.V. tevens belast met het bevel over Brig.A. De daaraan grenzende Groep Merwede, die op 10 Mei reeds door de C.V. was versterkt met een bataljon van III L.K., werd in de vroege morgen van 11 Mei we derom versterkt met een bataljon van de teruggenomen Groep Betuwe van de S.B. De Groep werd onder bevel gesteld van de generaal-majoor, commandant van de ontbonden Brig.G, onttrokken aan het bevelsressort van C.-Oostfront-Vg. Holland en rechtstreeks onder de C.V. gesteld. De C.V. moest op last van de O.L.Z. twee bataljons infanterie van het Oost front en een batterij motorartillerie (van II L.K.) naar Rotterdam zenden. Dit had tot gevolg, dat hij voor bewakingsdoeleinden op het Oostfront een aantal eskadrons daarheen moest zenden. In Noord-Brabant was in de vroege morgen van 11 Mei de terugtocht op de Zuid-Willemsvaart uitgevoerd. Ten N. van Vechel was een 6 km lange onbezette 82 (Zie schets/kaart Nr. 3)

NIMH | 1957 | | pagina 102