ruimte gebleven, doordat van de bij Mill in de strijd gewikkelde bataljons, die het terugtochtsbevel niet hadden ontvangen, slechts fracties (en dan nog op 's-Her- togenbosch) waren teruggetrokken. De T.B.N.Br., die zijn cp. in de nacht had verplaatst naar Tilburg, was in de voormiddag zeer in beslag genomen door besprekingen met Franse commandanten. Hij had in het verloop van de terugtocht slechts onvoldoende inzicht en had een aantal troepenonderdelen, die door verkeerde orders of in paniek op Tilburg waren teruggetrokken, moeten terugzenden naar 's-Hertogenbosch. Op zijn rechtervleugel oefende de vijand druk uit bij Weert en waren troepen bij Dorplein gemeld, terwijl omstreeks de middag aanvallen begonnen bij Vechel en Someren. Hieromtrent heeft hij de O.L.Z. nog ingelicht. Nadat hij de terugtocht van de drie zuidelijke vakken op het Wilhelminakanaal had bevolen, braken de Duitsers bij Vechel en Someren door, terwijl zij ook de zuidvleugel plaatselijk omtrokken. Als gevolg daarvan moest C.-Peel Div. de terugtocht op Tilburg bevelen, welk bevel niet meer overal bekend werd en in de zuidelijke twee vakken niet meer kon worden uitgevoerd. De noordelijke twee bataljons, opgesteld nabij 's-Hertogenbosch, kregen geen bevelen. De troepen van Vak Erp (ter weerszijden van Vechel opgesteld) geraakten gedesorganiseerd op de terugtocht en werden vermengd met die van Vak Bakel, die de ombuiging naar het Wilhelminakanaal uitvoerden. De aanval bij Someren drong door tot Leende, terwijl de Duitsers, die de zuid vleugel plaatselijk hadden omtrokken, contact kregen met de over Someren door gedrongen Duitsers. Het gevolg was, dat twee bataljons van Vak Asten uit elkaar werden geslagen, terwijl slechts de Vakcommandant en enkele groepen ontkwamen en de rest in handen van de vijand viel of dagenlang door het terrein zwierf. Van de zuidvleugel (Vak Weert) was de terugtocht van (overgebleven delen van) twee bataljons te laat aangevangen, zodat zij door de vijand werden overvallen en verspreid of gevangen genomen; een bataljon (bij Nederweert) kreeg geen terugtochtsbevel en gaf zich 12 Mei over. In de vroege morgen had de T.B.N.Br, contact gekregen met de Fransen. Ach tereenvolgens had zich te Vucht een luitenant-verbindingsofficier gemeld, had de T.B.N.Br. om 3.50 te Breda een bespreking gevoerd met de commandant van een verkenningsgroep, die het Wilhelminakanaal van Tilburg tot Oosterhout ging be zetten, daarna had hij te ongeveer 5.00 a 6.00 te Tilburg een Franse kolonel ont vangen, wiens regiment bij Tilburg en zuid daarvan stelling zou nemen. Hij had deze medegedeeld, dat de Moerdijkbruggen in handen van de Duitsers waren gevallen en verzocht, versterkingen te zenden naar Weert en naar 's-Her togenbosch. Deze kolonel had reeds verkenningen uitgezonden naar 's-Hertogenbosch en Eindhoven, doch kon aan de vraag om versterking van de Peeltroepen niet voldoen. De T.B.N.Br. had daarna te Oost-Malle de commandant van de le Lichte Ge mechaniseerde Divisie opgezocht en met deze de afspraak gemaakt, dat de Neder landse troepen op de lijn Tilburg - 's-Hertogenbosch zouden teruggaan, terwijl de Fransen ten zuiden daarvan zouden stelling nemen. 83

NIMH | 1957 | | pagina 103