de Ministerraad in handen van de vijand mocht vallen, de O.L.Z. met alle middelen de verdediging verder zou voeren. Deze berichten bleken later niet juist te zijn, doch op rekening van de zenuw achtige gemoederen der bevolking te moeten worden gesteld. De T.B.N.Br, meldde (vermoedelijk omstreeks 12.00) uit Tilburg, dat hij een bespreking had gehad met een Franse generaal te Oost-Malle, dat de gemotoriseer de Franse troepen langzaam oprukten, doch dat de hoofdmacht eerst over 3 a 4 dagen was te verwachten. Voorts deelde hij mede, dat een vijandelijke aanval plaats had bij Vechel en Someren en dat er strijd aan de gang was bij Dorplein, ten W. van Weert. Omstreeks 13.00 kreeg Sectie G III van het A.H.K. telefonisch contact met de militaire attaché in België. Aan deze werd namens de O.L.Z. opgedragen, alles in te werk te stellen cm: De militaire attaché berichtte daarop in de avond (via het Ministerie van Buiten landse Zaken), dat de Engelsen niet in staat waren, divisiën te zenden, dat echter luchtstrijdkrachten tegen Rotterdam zouden worden ingezet en dat van Franse zijde alles in het werk gesteld zou worden om Franse troepen zo snel mogelijk naar de Moerdijk te doen doorstoten. Voorts deelde hij mede, dat de Albertkanaalstelling het z.i. wel niet lang meer zou kunnen houden. Te 14.15 meldde de C.V., dat 's-Hertogenbosch door de Duitsers was bezet en dat de verbinding met de T.B.N.Br. was verbroken 2). Voorts, dat de Fransen in 's-FIertogenbosch waren geweest, doch waren teruggetrokken en zich vermoede lijk bij Tilburg of Breda bevonden. C.-Stelling Den Helder stelde voor, de T.B.F. naar 's-Gravenhage te zenden, aangezien de stellingcommandant hem niet nodig had. Dit voorstel werd goedge keurd en te 17.00 vertrok de T.B.F. met een deel van zijn staf naar 's-Gravenhage. In de late avond deelde de C.V. mede, dat vele vluchtelingen uit de voorposten- strook van IV Div. binnen de stelling waren gekomen en dat het noodzakelijk was, dat een krijgsraad te velde met spoed werd ingesteld voor de berechting van een 89 a. zo snel mogelijk de beschikking te verkrijgen over minstens twee Engelse divisiën J)j b. de toezegging te verkrijgen, dat de Engelse gevechtsvliegdienst zou worden ingezet tegen Rotter dam, zulks ter bestrijding van landende Duitse toestellen; c. te zorgen, dat de Fransen zo snel mogelijk zouden doorstoten in de richting Moerdijk. 0 Waarom de Engelse steun gevraagd werd via de Nederl. militaire attaché in België, is niet bekend. Wellicht hield dit verband met de wetenschap, dat Engelse troepen België waren binnengerukt. 2) Het bericht omtrent bezetting van 's-Hertogenbosch was onjuist. Een dergelijk gerucht was 's morgens reeds aanleiding geweest voor een eskadronscommandant om de brug bij Heusden te vernielen.

NIMH | 1957 | | pagina 109