zich uit Rotterdam naar Hoek van Holland terug met de loodsboot 19, die geladen was met goud van de Nederlandse bank. Dit schip werd nabij Vlaardingen door een magnetische mijn tot zinken gebracht, waarbij verscheidene doden vielen, waaronder een Nederlands marine-officier en Commander Hill. Het vernielingsdetachement te Hoek van Holland heeft deze dag alle kustbatte- rijen van springstof voorzien, vernielingsvoor bereidingen getroffen op het fort Maasmond en aan de laadkranen op de steigers. In de loop van de namiddag waren twee Engelse mijnenvegers uit Vlissingen aangekomen, die begonnen met mijnen te vegen in de mond van de Waterweg. Twee Engelse jagers, die met hun batterijen de luchtbescherming versterkten, boden aan, Waalhaven onder vuur te nemen, doch dit is van Nederlandse zijde afgeslagen, in verband met de bevolen aanvallen van Lt.Div. en 3 G.B. op het vliegveld. Ook in IJmuiden werden verschillende vernielingen en havenversperringen voorbereid. Verscheidene schepen verlieten de haven met bestemming Engeland. Ten slotte zij nog vermeld, dat aan de Directie van de B.P.M.installatie te Pernis opdracht werd verstrekt, aan te vangen met het mengen van de benzine- en olie voorraden. De O.L.Z. gaf een Legerbericht uit, een mededeling aan de pers, ter aanvulling daarvan en een waarschuwing tegen het verspreiden van valse geruchten. Deze zijn opgenomen in Bijlage A. III. Ten aanzien van het Legerbericht vermelden wij, dat Mill niet was hernomen, doch dat een Duits bataljon, vervoerd met een goederentrein, die achter de pantser- trein volgde, op 10 Mei vaste voet had gekregen in de Peel-Raamstelling ten westen van Mill. De bezetting van de pantsertrein was niet vernietigd. Overigens was de terugtocht van de troepen uit de Peel-Raamstelling op de Zuid-Willemsvaart reeds te middernacht van 10 op 11 Mei aangevangen (zoals in de avond van 10 Mei reeds door de T.B.N.Br. was bericht). Hoewel de overrompeling van het Hoofdcommissariaat van Politie een volkomen fictie was, en ook de actie bij de Suezkade niet heeft plaats gehad, zijn dienaan gaande op het A.H.K. verschillende zeer positieve berichten ontvangen. 91

NIMH | 1957 | | pagina 111