Aangezien de zeer zwakke nog beschikbare luchtstrijdkrachten slechts enkele opdrachten konden uitvoeren, werd een Engels luchtbombardement aangevraagd op het voorterrein van de Grebbeberg en er waren aanvankelijk gegronde ver wachtingen, dat dit zou worden uitgevoerd. De O.L.Z. kreeg geen juist inzicht in hetgeen zich in Noord-Brabant afspeelde1). Aangezien het van belang was, rechtstreeks verbinding met de Fransen te krij gen, werd omstreeks 12.30 een reserve-kolonel van de generale staf, die was in gedeeld bij de inlichtingendienst, opgedragen, zich, vergezeld van een res. kapitein en enige Franse ambtenaren, die naar Frankrijk moesten terugkeren, in verbinding te gaan stellen met de Fransen in Noord-Brabant. De aangewezen weg door het Westland bleek niet vrij en daarom werd als enige mogelijkheid de weg over Gorinchem - Keizersveer door C.-Vg.Holland aangewezen en werd een sectie motorrijders als geleide medegegeven. Door ver schillende vertragingen kwam deze hoofdofficier eerst in de morgen van 13 Mei te Keizersveer aan, na onderweg berichten te hebben vernomen omtrent door de Langstraat oprukkende pantsercolonnes, welke berichten afkomstig waren van de burgemeester van Raamsdonk. Na telefonisch overleg met de O.L.Z. werd de opdracht ingetrokken. In Noord-Brabant was de gang van zaken de volgende. Een Franse gemotoriseerde divisie was in de nacht van 11 op 12 Mei onder luchtbombardementen opgerukt over Roosendaal en verder zuidelijk naar de Mark, waar de divisie zich ter verdediging ging inrichten. Op de noordvleugel hiervan was de uit Zeeland komende gemotoriseerde ver kenningsgroep opgerukt naar het O-W lopende deel van de Mark en de Dintel met verkenningen vooruit naar Moerdijk en Willemstad, in welke laatste plaats contact werd verkregen met de veiligheidsbezetting van het bruggehoofd Willem stad 2). De ter hoogte van Tilburg en zuid daarvan zich bevindende le Gemechani seerde Lichte Divisie was door de Duitsers aangevallen, en trok na gevechten bij Tilburg en in de omgeving van Hilvarenbeek in de avond in zuid-westelijke richting terug. De verkenningsgroep aan het Wilhelminakanaal tussen Tilburg en Oosterhout trok gedeeltelijk in zuidelijke richting, gedeeltelijk op Breda terug. De commandant van het 7e Franse leger had intussen, in verband met het op dringen van de Duitsers over Tongeren en de gehele toestand in België, er van moeten afzien, de hoofdmacht van zijn leger over Antwerpen te doen opmarcheren, zodat de in Noord-Brabant aanwezige Franse troepen geen verdere versterkingen kregen. 93 In hoeverre via C.Z. nog berichten zijn binnengekomen over de Franse opmars in Noord-Bra bant blijkt niet uit de gegevens. 2) Deze had het bruggehoofd bezet. 3 G.B. was op 10 Mei na aankomst, volgens de bevelen van C.- Vg. Holland, doorgezonden naar de groep Kil.

NIMH | 1957 | | pagina 113