Aan Duitse zijde rukte de 9e Pantserdivisie zuidelijk langs 's-Hertogenbosch op. Een colonne trok, noordelijk langs de Franse bezetting van Tilburg en het Wilhel- minakanaal, over Loon op Zand naar de Moerdijkbruggen, waar de verbinding met de valschermtroepen werd tot stand gebracht. Een andere colonne van deze divisie rukte tegen Tilburg op. Zuidelijk van deze divisie rukte een S.S. Divisie op, die in succesvolle gevechten over Hilvarenbeek e.o. opdrong. Achter beide genoemde divisiën rukten infanterie divisiën op. Ten zuiden van die S.S. Divisie rukten de legerkorpsen van het 6e Leger dieper België binnen. De T.B.N.Br., die op 11 Mei in de late avond te Princenhage was aangekomen, had, zoals bij de beschrijving van de 11e Mei is medegedeeld, daar zijn staf niet meer gevonden en overigens geen contact meer verkregen met zijn ondercomman danten. Hij had zich in de vroege morgen naar Tilburg begeven, doch - in verband met afspraken met de Fransen - niet langs de kortste weg, doch over Oosterhout. Niets wetende omtrent de opmars van de Duitse pantsercolonne over Loon op Zand, was hij deze in de armen gelopen en gevangen genomen. Zijn in west-Noord-Brabant zwervende troepen bleven hiervan onkundig en kregen geen bevelen. Zij trokken terug, voor een klein deel in de voormiddag van Breda over Keizersveer op de Vg.Holland, voor een deel naar Zeeland en voor een ander deel naar België, waar zij aanvankelijk werden ontwapend, doch waaraan door bemiddeling van de Nederlandse militaire attaché te Brussel een einde werd gemaakt. Deze troepen werden de volgende dagen naar Zeeuwsch-Vlaanderen doorgezonden. Te en zuid van 's-Hertogenbosch bevonden zich in de nacht van 11 op 12 Mei nog twee bataljons aan de Zuid-Willemsvaart met de commandant van het voor malige Vak Schayk van de Peel-Raamstelling (C.-29 R.I.) te Vucht. Het meest zuidelijke bataljon werd eerst in de rug en daarna ook in front aan gevallen. De B.C. sneuvelde en de restanten trokken over 's-Hertogenbosch en de Langstraat naar het westen achter het noordelijke bataljon aan, dat op bevel van de Vakcommandant reeds eerder was vertrokken toen bleek, dat Duitse troepen ten Z. van 's-Hertogenbosch waren. Deze beide bataljons trokken evenwijdig aan de Duitse colonne, welke over Loon op Zand oprukte en bereikten, niet ernstig door de vijand gehinderd, Keizersveer. De restanten van de troepen uit Vak Weert en het daaraan grenzende Vak Asten, die op 11 Mei reeds door de vijand waren afgesneden, vielen in handen van de vijand of zwierven verspreid rond. In Zeeland begonnen de gedesorganiseerde delen van de Peel Div. binnen te stromen, zoals is medegedeeld, gedeeltelijk over Zuid-Beveland naar Walcheren, gedeeltelijk over België naar Zeeuwsch-Vlaanderen. De C.Z. kreeg telefonisch contact met de oudste der Vakcommandanten te 94

NIMH | 1957 | | pagina 114