Bergen op Zoom, die daarop naar Walcheren trok en werd belast met de reorgani satie der Peel-troepen. De Franse troepen begonnen aan de uitvoering van hun taak, doch beperkten zich vooralsnog tot Walcheren. Vlissingen werd door de Duitsers uit de lucht gebombardeerd, zodat grote vertraging in de ontlading van schepen ontstond. De Nederlandse troepen kwamen onder bevel van de Fransen, die zich weinig stoorden aan de reeds van Nederlandse zijde getroffen maatregelen. De strijd op de as Moerdijk - Dordrecht - Rotterdam leverde voor de Neder landse troepen geen gunstig resultaat op. De Duitsers zonden de op Waalhaven gelande en nog landende versterkingen naar Dordrecht. Bij deze plaats bestond aan Nederlandse zijde geen eenheid van bevelvoering. C.-Groep Kil coördineerde min of meer de actie bij de Z.W. rand van Dordrecht tussen zijn eigen troepen, die van het garnizoen en delen van Lt. Div. In de stad voerde de Kantonnementscommandant het bevel, doch bovendien waren daar troepen van Lt.Div. aangekomen. C.-Lt.Div., die zijn cp. had ten N van de Merwede (te Bleskensgraaf), had aan de Noord een vasthoudende groep van twee bataljons wielrijders, gesteund door een Afdeling artillerie, achtergelaten en een aanvalsgroep over de Merwede ge zonden, die gedeeltelijk in Dordrecht in gevecht geraakte (vermengd met garni zoenstroepen), gedeeltelijk ten O. van Dordrecht optrad. Toen de actie op het eiland van Dordrecht weinig voortvarend scheen te worden gevoerd, droeg C.-Vg.Holland aan C.-Lt.Div. op, deze persoonlijk te gaan leiden. Hij deelde C.-Lt.Div., de Kantonnementscommandant Dordrecht en C.-Groep Kil telefonisch mede, dat in het bruggehoofd Willemstad reeds contact met Franse troepen bestond en dat waarschijnlijk spoedig steun van Franse pantser wagens over de Moerdijkbrug was te verwachten. In Dordrecht heerste een min of meer chaotische toestand, daar men meende uit huizen door burgers te worden beschoten. De kantonnementscommandant, broeder van de leider van de N.S.B., werd door velen niet vertrouwd en zijn leiding was niet krachtig. De toestand was zodanig, dat zijn adjudant telefonisch aan C.- Groep Kil verzocht in te grijpen. Deze gaf hieraan gehoor, onthief te 18.30 de kantonnementscommandant van zijn commando (hoewel Dordrecht buiten de Groep Kil viel) en verzocht aan C.-Lt.Div. een andere kantonnementscommandant aan te wijzen. C.-Vg.Holland vernam van C.-Groep Kil de genomen maatregel, informeerde bij de kantonne mentscommandant (die zich beklaagde over gebrek aan medewerking van de lichte troepen) en gelastte C.-Groep Kil, zijn bevel in te trekken. Hij bepaalde, dat alle troepen ten westen van de Kil onder de Groepscommandant bleven, doch alle troepen ten oosten van de Kil onder bevel van C.-Lt.Div. kwamen en stelde de kantonnementscommandant onder bevel van C.-Lt.Div. Tevens droeg hij C.- Lt.Div. en C.-Groep Kil op, in onderlinge samenwerking de vijand van het eiland van Dordrecht te verdrijven en gaf hij als zijn wens te kennen, dat het veer te 95

NIMH | 1957 | | pagina 115