Hare Majesteit gaf de wens te kennen, naar Breskens te worden gebracht en, daar de Commandant van H.Ms. Hereward geen kans zag, het zeegat van Vlissin- gen binnen te lopen, plaatste de Positiecommandant te Hoek van Holland zijn chef van de staf op deze jager, terwijl hij intussen aan het Hoofd van het Bureau Zee- verkeer te 's-Gravenhage de veiligste route naar Zeeland vroeg en verkreeg. Onderweg daarheen werd vernomen, dat Breskens door Duitse vliegtuigen werd gebombardeerd en daarom werd, na een bespreking met Hare Majesteit, de koers gewijzigd in Harwich, waar de aankomst te ongeveer 20.00 plaats vond. Op hetzelfde schip vertrokken eveneens enige officieren (met hun familieleden) van Sectie G. III van het A.H.K., die voorkwamen op de Fahndungsliste van de Duitse 22e Divisie en aldus aan de greep van de Duitsers werden onttrokken. De O.L.Z. had intussen te 5.00 C.-I L.K. op het A.H.K. ontboden en deze opdracht gegeven, een pantserafweerfront te vormen in de lijn Watertoren Delft- sche waterleiding, Z.rand Loosduinen, Z.W.rand Wateringen, Den Hoorn, Z.rand Delft, Ruiven, Z.rand Pijnacker, Z.O.rand Zoetermeer-Zegwaard, Weipoort, naar het N. verlengd tot de noordelijke Oude-Rijndijk. Zonder dat C.-Vg.Holland hiermede op de hoogte was gesteld, begon C.-I L.K. met de uitvoering en zette hij de inmiddels begonnen aanval op Overschie stop. C.-Vg.Holland zelf ontving eerst te 14.00 opdracht voor het vormen van het pantserafweerfront en vernam, nadat hij uitvoeringsbevelen had gegeven, dat C.- I L.K. reeds sedert 5.00 met de uitvoering bezig was en de aanval op Overschie had doen staken. Hij had daarop een onderhoud met de O.L.Z., als gevolg waarvan hij een hernieuwde aanval op Overschie beval, die echter eerst op 14 Mei 5.00 werd begonnen. Ondertussen had de O.L.Z. vernomen, dat een Engels bataljon te Hoek van Holland was aangekomen. Te 4.30 waren onder geleide van vier torpedoboot jagers aldaar twee transportschepen aangekomen met een bataljon (700 man) Guards, onder bevel van Colonel Haydon. Dit was een gevolg van de slechte berichten uit 's-Gravenhage. Tegelijk met dit transport was de torpedobootjager H.Ms. Here ward aangekomen, die, zoals wij hiervóór mededeelden, later op de morgen H.M. de Koningin naar Engeland bracht. De transportschepen vertrokken onder geleide van twee jagers. In Hoek van Holland bleven, behalve de Hereward, nog twee Engelse jagers. Het Engelse bataljon, voorzien van motorrijwielen en kleine tanks, schijnt op dracht te hebben gehad, zich naar 's-Gravenhage te begeven, doch als gevolg van nadere bevelen werd dit niet uitgevoerd. De O.L.Z. droeg op het vernemen van de aankomst aan C.-Vg.Holland op, bevelen aan de B.C. te geven voor opmars naar Rotterdam. Ook van de zijde van de Engelse Consul-generaal te Rotterdam werd aan de Positiecommandant en de oudste te Hoek van Holland aanwezige commandant van een jager verzocht, bij 104 b Dit was schout bij nacht Heeris, die op 14 Mei na het vertrek van de Chef Marinestaf als diens opvolger optrad.

NIMH | 1957 | | pagina 124