In de nacht van 13 op 14 Mei had de O.L.Z. een bespreking met C.-Vg.Holland betreffende de te nemen verdedigingsmaatregelen op het Noordfront van de Vesting Holland. Op een niet meer bekend tijdstip gaf de O.L.Z. een geheime aanwijzing uit, die rekening hield met de mogelijkheid, dat de loop van de krijgsverrichtingen hem zou afsnijden van de directe verbinding met zijn onderbevelhebbers of deze van hun ondercommandanten. De inhoud, waarvan de juiste tekst niet meer is be waard, kwam op het volgende neer Voor niet afgesneden troepen zouden nimmer bevelen worden gegeven door middel van de bestaande burger-radio-omroepstations, doch slechts langs de be staande militaire verbindingsmiddelen, met inbegrip van het rijkstelefoonnet. Daarbij werd, behalve de gebruikelijke bevestiging langs een tweede verbindings weg, voor niet vercijferde berichten het gebruik van een codewoord voorgeschre ven, dat het bevel als juist zou doen herkennen. Voor afgesneden onderdelen moest gelden, dat zij er van uit moesten gaan, dat de Regering het verzet nooit en onder geen voorwaarde zou opgeven en dat be richten in strijd met dit beginsel derhalve onjuist en van de vijand afkomstig moesten zijn. Alle troepen moesten thans onvoorwaardelijk weerstand bieden en tot de laatste man stand houden. Voor afgesneden troepen zou voor het overbrengen van bevelen en berichten zo mogelijk van bestaande omroepstations worden gebruik gemaakt. Daarbij zou als waarborg voor de echtheid geheimschrift worden toegepast, waartoe voor de rechtstreeks onder de O.L.Z. gestelde commandanten verschillende sleutelwoorden werden vastgesteld, hetgeen in de aanwijzingen nader werd uitgewerkt. De redactie wijst er op, dat de aanwijzingen in de voormiddag, nog vóör het vertrek der Regering, zijn samengesteld. Er werden twee legerberichten uitgegeven, opgenomen in Bijlage A. V. Ook deze berichten kwamen eerst twee dagen, nadat de vermelde feiten hadden plaats gehad, ter kennis van het publiek. Toen legerbericht Nr. 2 werd gepubli ceerd, was het Veldleger reeds op de Vg.-Holland teruggetrokken, terwijl Duitse pantsertroepen reeds vóór Rotterdam stonden. 107

NIMH | 1957 | | pagina 127