Door het neerleggen van de wapens werd de aanval, die aan de gang was tegen Overschie stopgezet, terwijl een aanval op Valkenburg, waarvoor troepen van III Div. gereed stonden, niet meer werd begonnen. Intussen hadden de gebeurtenissen bij de Kon. Marine een enigszins ander verloop genomen. De schout bij nacht Heeris, die na het vertrek van vice-admiraal Fürstner als Chef Marinestaf optrad, had zich in de namiddag, toen er geruchten over capitu latie liepen, naar de O.L.Z. begeven en tot zijn ontsteltenis vernomen, dat capi tulatie aanstaande was. Hij had toen het besluit genomen, alsnog zoveel mogelijk personeel en materiaal van de Marine weg te zenden en had, op zijn staf kwartier aan de Badhuisweg aan gekomen, het volgende telexbevel aan de Commandant van de Stelling van Den Helder en de Positiecommandanten te IJmuiden en Hoek van Holland te 15.40 doen uitgeven Hij had daarna de verbindingen doen vernielen om te voorkomen, dat de Duit sers zich er na aankomst nog van zouden kunnen bedienen om tegenbevelen te geven. Zijn telexbevel werd uitgezonden ruim één uur vóór het bevel van de O.L.Z. en mede doordat het doorgeven van dit laatste bij de Vg.Holland nogal met vertraging gepaard ging, zodat het bijv. te IJmuiden eerst te 18.30 aankwam, is er door de Marine nog heel wat kunnen worden vernield, terwijl nog ongeveer 20 kleine schepen met ongeveer 2500 koppen naar Engeland zijn vertrokken. De O.L.Z. achtte het gewenst, ook op andere wijze zijn besluit aan de hoogste Duitse bevelhebbers kenbaar te maken en vaardigde daarom luitenant-generaal b.d. W. J. C. Schuurman (Hoofd van de censuur), vergezeld van een adjudant en een ambtenaar, af naar de Duitse gezant, die zich in Hotel des Indes bevond, waar ook de Duitse militaire attaché aanwezig was. Het besluit tot het neerleggen der wapens werd aan de Duitse gezant medegedeeld; de Militaire Attaché begaf zich met generaal Schuurman naar het A.H.K., waarna een aantal radiomede delingen werden uitgezonden, die hierna zijn weergegeven. Tevens werd bij de Duitse Gezant protest aangetekend tegen het bombarderen van Den Helder, nadat de wapens waren neergelegd, hetgeen uit een bericht van de Commandant van de Stelling van Den Helder was gebleken. Vanwege de Duitse Gezant werden de volgende berichten verzonden (vermoe delijk per telex naar Jaarsveld, waar deze per radio werden uitgezonden) 113 „havens versperren, vernielingen uitvoeren, zooveel mogelijk personeel en materieel, behalve wat noodig voor handhaving orde en bewaking naar engeland zenden, meeste spoed, dit is laatste telexorder, wij verbreken verbindingen en vernietigen telexmachines". an oberkommando deutscher wehrmacht dringend. hollaendische oberbefehlshaber teilt mit dass trotz um neunzehn uhr hollaendischer zeit erfolgter waffenniederlegung hollaendischer wehrmacht ausgenommen seeland, den helder zwanzig uhr dreiszig durch luftwaffe bombardierd wird. deutsche gesandschaft.

NIMH | 1957 | | pagina 133