De O.L.Z. gaf een aan de bevolking gerichte Proclamatie uit, waarin mededeling werd gedaan van het staken van de strijd (zie bijlage A. VIII), terwijl hij in een radiotoespraak zijn besluit toelichtte (zie bijlage A. IX). Ook H.M. de Koningin, die 13 Mei te 20.00 door het Engelse Koningspaar op Buckingham Palace was ontvangen, richtte zich van daaruit in een Proclamatie tot het Nederlandse volk (zie bijlage A. X), terwijl Zij zich vervolgens in een radio rede tot de gehele wereld richtte (zie bijlage A. XI). Door de Minister-president werd een regerings-communiqué aan de Engelse pers verstrekt, dat op 15 Mei in de Engelse bladen verscheen (zie bijlage A. XII). Wij zullen thans mededelen, hoe de gebeurtenissen zich afwikkelden op de plaatsen, waar contact met de Duitsers werd verkregen. Weliswaar wordt dit in de desbetreffende boekwerken nader beschreven, doch vermelding in dit overzicht plaatst de verschillende overgave-protocollen naast elkaar. Rotterdam De Kantonnementscommandant werd aan de Maasbrug opgewacht en gevoerd naar een graansilo bij de Maashaven, waar hij een samenkomst had met de Duitse C.-XXXIX A.K. 114 auswaertig berlin dringend herrn reichsminister und statssekretaer sofort vorlegen. heute 14 mai 19.00 uhr hiesiger zeit erschien bei mit der hollaendische general schuurman und erldaerte mir folgendes. ich habe eurer exzellenz die mitteilung zu machen dass die hollaendische wehrmacht mit ausnahme ihrer truppen in zeeland vor den anmarchierende deutschen truppen die waffen streckt. ich nam diese mitteilung entgegen. in anschlusz daran hat der oberkommandierende der hollaen dische wehrmacht durch die luftattache general-leutnant wenniger o.k.w. berlin gebeten bevol- maechtigte vertreter der deutschen truppen in holland zur besprechung ueber masznahmen zur aufrechterhaltung von ruhe, sicherheit und ordnung nach den haag hauptquartier hin zu entsenden zech. berlin oberkommando wehrmacht oberbefehlshaber. niederlaendischer wehrmacht betet bevolmaechtigten vertreter deutscher truppen holland zur be sprechung masznahmen fuer aufrechterhaltung von sicherheit ruhe und ordnung nach den haag grosser hauptquartier zu entsenden. n generalleutnant wenniger deutsche gesantschaft. oberbefehlshaber hollaendische wehrmacht teilt mit, dass wehrmachtteile in provinz seeland von waffenniederlegung ausgenommen da verbindung abgebrochen. luftattache haag. an general jeshonneck. generalstabchef der luftwaffe und auswaertiges amt. vorstehende mitteilungen erfolgten ueber radio jaarsveld weil andere nachrichtenmittel hier zur zeit nicht verfügbar luftattache haag. aemtliche hoerer werden gebeten, das oberkommando der wehrmacht oder auswaertiges amt sofort zu benachrichtigen. 0 Deze legerkorpscommandant was op 13 Mei met zijn staf te Rijsoord aangekomen en had ondet zijn bevel gekregen de 9e Pantserdivisie, het Luchtlandingskorps en de Leibstandarte Adolf Hitler, terwijl een naar de Moerdijkbruggen in opmars zijnde infanteriedivisie eveneens te zijner beschik king werd gesteld.

NIMH | 1957 | | pagina 134