De voorwaarden, die tevoren reeds door de Nederlandse parlementair waren overgebracht, luidden als volgt: Bedingungen für die Ubergabe der stadt Rotterdam am XXXIX A.K. Na aankomst van de Kantonnementscommandant (die was vergezeld van de reeds eerder gezonden kapitein-parlementair) te 15.50, dus binnen de gestelde tijd van 18.00 (16.20 Ned. tijd) werd geëist, dat de Nederlandse troepen vóór het invallen van de duisternis zouden worden afgevoerd naar Feijenoord, terwijl de Duitse troepen te 18.50 de stad zouden binnen trekken. Deze trokken echter reeds te 18.20 Rotterdam binnen en brachten de verbinding tot stand met de in Overschie aanwezige delen van 22 Luchtlandingsdivisie, onder bevel van de divisiecommandant, generaal Graf von Sponeck. Te 19.00 begon een bespreking op het kantonnementsbureau tussen Generaal Student, Commandant van de 7e Vliegerdivisie, tevens van het Luftlandekorps en de Kantonnementscommandant, waarbij ook de burgemeester aanwezig was, terwijl een Duits bataljon op het plein vóór het bureau rustte. Een incident deed zich hier voor, toen een schot aanleiding werd voor het openen van het vuur door de Duitsers en Generaal Student werd gewond, naar de Duitsers aanvankelijk meenden, door een van Nederlandse zijde afgegeven schot. Later bleek dit van een Duits wapen afkomstig te zijn. De Duitsers hadden intussen de Nederlandse officieren en een aantal burgers tegen de muur gezet, doch niet geëxecuteerd. In de stad, waar het centrum brandde, heerste een chaotische toestand. Grote drommen burgers verlieten de stad, terwijl de hulpverlening en het blussen van de branden, zo goed en zo kwaad als het ging, werden ter hand genomen, waaraan enkele troepenonderdelen deelnamen. 115 1Die Stadt Rotterdam wird mir übergeben und zwar noch heute. Alle Verhandlungen deswegen müssen noch so zeitig erledigt werden, dasz die Besetzung noch bei Tageslicht erfolgen kann 2. Die tapferen Hollandischen Truppen geben nach Weisung ihrer Kommandeure an von diesen bestimmten Punkten ihre Waffen ab. Diese Platse sind Beauftragten von mir alsdann zu über geben. 3. Die Manschaften werden geschlossen von ihrem Führern bis zu einem Punkte in unserem Gebiet geführt, der Ort wird noch bestimmt. 4. Offiziere und Beambte im Off.rang behalten ihre Waffen. 5. Im übrigen gelten alle sonstigen Bedingungen über Ubergabe nach den Bestimmungen Völker- rechts. 6. Die militarischen Vorrate dürfen nicht vernichtet werden. 7. Ich bin gezwungen schnell zu handeln und musz darauf dringen, binnen 3 Stunden d.h. bis 18.00 Uhr Ihre Entscheidung in meinen Handen zu haben. Ich bitte dabei um zurückerstattung dieses Schreibens mit Ihrer Antwort. Rotterdam - Süd 14.5.40 Unterschrift: 14.55 Uhr gez. Schmidt Generalleutnant und Kommandierender General eines Armeekorps.

NIMH | 1957 | | pagina 135