verdediging van Kornwerderzand en een Duitse batterij tot zwijgen gebracht. Het schip werd eveneens naar Engeland gezonden, doch vóór de kust door luchtbom bardement tot zinken gebracht. De redding van drenkelingen had plaats door andere marinevaartuigen en door de reddingboot Dorus Rijkers. De Nederlandse marinestrijdkrachten op het IJsselmeer zijn, Hr.Ms. Gruno uitgezonderd, echter niet meer weggekomen tengevolge van tegenstrijdige bevelen, die de commandant daarvan kreeg. De schout bij nacht Vreede ontving te Enkhuizen eerst opdracht van de Chef Marinestaf te 's-Gravenhage om met de Nederlandse schepen via Den Oever uit het IJsselmeer te vertrekken. Te Den Oever (waar de Brinio reeds was door- geschut) werd van de Commandant der marine te Den Helder bericht ontvan gen, dat de vertrekorder op een vergissing berustte. Volgende telegrammen waren verwarrend en toen tenslotte bleek, dat de capitu latie een feit was, zijn de Brinio, de Z. 3 en de beide mijnenvegers tot zinken ge bracht, de radioinstallaties en de bewapening der bewakingsvaartuigen over boord gezet. Slechts Hr.Ms. Gruno, in de namiddag naar het IJsselmeer gezonden, wist dit nog te verlaten en naar Engeland te ontkomen. De gijzelaars, die moesten worden aangewezen, een luitenant ter zee le kl., een kapitein der infanterie, een le luitenant der artillerie, een fourier der infanterie, een sergeant der luchtdoelartillerie, een sergeant en een soldaat der infanterie, een bootsman en een matroos le kl. der Kon. Marine en een korporaal der Mari niers zijn 15 Mei naar Sneek vertrokken en min of meer demonstratief langs de Duitse Troepen gevoerd, daarna op 16 Mei met Duitse troepen naar Alkmaar gebracht en aldaar op 17 Mei in vrijheid gesteld. Uit het vorenstaande kan blijken, dat overal, waar men nog niet dadelijk in contact met de Duitsers kwam, het bevel van de O.L.Z. om materiaal te vernietigen of onbruikbaar te maken, nog geruime tijd kon worden voortgezet, terwijl, waar contact met de Duitsers werd verkregen, onmiddellijk werd geëist, geen materiaal te vernietigen. Het is niet zeker of nog op 14 Mei een order van de O.L.Z. is uitgegaan om de vernielingen te staken. Vermelding verdient nog de gang van zaken in de Posities IJmuiden en Hoek van Holland. Positie IJmuiden Op 14 Mei voeren wederom verschillende uit Amsterdam afkomstige schepen bij IJmuiden uit. De Franse jagers Cyclone en Sirocco kwamen voor de derde maal gedurende de oorlogsdagen voor IJmuiden en ditmaal brachten zij de Franse militaire missie 119

NIMH | 1957 | | pagina 139