HOOFDSTUK VI DE STRIJD IN ZEELAND In de avond van de dag, waarop de O.L.Z. het neerleggen van de wapens buiten Zeeland beval, kwamen de Duitse troepen in aanraking met de Bathstelling, welke de toegang tot Zuid-Beveland afsloot. Vóórdat het verloop van de strijd wordt beschreven, dienen wij echter na te gaan, wat zich van 10-14 Mei in Zeeland had afgespeeld. In het kort zij nog de opstelling der troepen gememoreerd. De verdediging te land was georganiseerd: - op Tholen: aan de Eendracht met 1-38 R.I. (min 3), versterkt met een sectie mortieren en een sectie 6 veld; - op Zuid-Beveland: in de Bathstelling met 14 G.B. en in de Zanddijkstelling met 40 R.I. (min II) plus 111-38 R.I. en 17 R.A. (min I), waarbij ingedeeld de sectie artillerie van 10 1. 30, terwijl 109 Bt.Lu.A. achter deze stelling was op gesteld. Voor de kustverdediging waren aangewezen - op Schouwen: een kustbatterij, beveiligd door een sectie infanterie; - op Walcheren: het Ie Marinebataljon en een versterkte compagnie infanterie, de laatste voor havenverdediging te Vlissingen; vier kustbatterijen, waarvan een te Vlissingen; bovendien twee pelotons luchtdoelmitrailleurs te Vlissingen; - in Zeeuwsch Vlaanderen: 11-40 R.I. en een kustbatterij ten W. van Breskens, terwijl Breskens en Neuzen waren bezet door 11-38 R.I. (min een comp.). In Zeeuwsch-Vlaanderen waren twee reservegrenscompagnieën belast met grensbewaking, die na het uitbreken van de oorlog vanzelfsprekend ter beschikking kwamen voor andere taken. Op Schouwen was het vliegpark Haamstede bezet door een vliegschool, terwijl de verdediging daarvan was opgedragen aan een compagnie bewakingstroepen en een batterij luchtdoelartillerie. In de loop van 10 Mei kwam op dit vliegpark bovendien IVe Verkenningsgroep van 2 Lv.R. uit Gilze-Rijen, met twee compagnieën bewakingstroepen. Op Walcheren bevonden zich het marinevliegkamp Veere, beschermd door een peloton luchtdoelmitrailleurs en het vliegpark Vlissingen, verdedigd door een ver sterkte compagnie infanterie, een batterij luchtdoelartillerie en een peloton lucht doelmitrailleurs. 129 (Zie schets/kaart Nr. 6) b Zie voor gedetailleerde beschrijving het boekwerk: „De strijd in Zeeland, Mei 1940".

NIMH | 1957 | | pagina 149