Het Britse Expeditieleger en een deel der Franse troepen kon zich door de beroemd geworden evacuatie van Duinkerken met verlies van het materieel aan de Duitse greep onttrekken, doch een groot aantal Franse eenheden viel in handen van de Duitsers. Enige Nederlandse detachementen en een aantal alleen reizende militairen waren op 20 Mei de Somme voorbij en ontkwamen aan de omsingeling, waartoe ook het grondpersoneel van de vliegscholen Haamstede en Vlissingen behoorde, terwijl het door de lucht verplaatste personeel van laatstgenoemde school eveneens in Frankrijk terecht kwam, waar het de vliegtuigen moest afstaan aan de Fransen. Tot deze groepen behoorde eveneens een detachement politietroepen, dat een aantal geïnterneerde verdachte Nederlanders van het oude fort Ooltgensplaat eerst naar Zeeland had gebracht en daarmede op last van de C.Z. vervolgens naar Frank rijk was getrokken. De politietroepen moesten op bevel van Franse autoriteiten de onder hun bewaking staande personen in een Frans kamp achterlaten, waar zij later door de Duitsers werden bevrijd. De zwerftochten der hierbedoelde detachementen zijn beschreven in het boek: De strijd in Zeeland, Mei 1940. Volstaan zij met de vermelding, dat zij op 23 en 28 Mei van Cherbourg uit en op 10 en 15 Juni van Brest uit naar Engeland zijn overgebracht. Hoewel de sterkte niet met zekerheid bekend is, zijn ongeveer de volgende aan tallen militairen naar Engeland gekomen via Cherbourg en Brest: Det. 11-20 R.A.sterkte niet bekend. Det. Kon. Marechaussee: 6 officieren (waarvan 3 van de Kon. Marechaussee) en 100 marechaussees. Det. Politietroepen: 6 officieren (niet van Ptr.) en 70 man politietroepen. Gemengd detachement: 22 officieren en vaandrigs en 328 onderofficieren, kor poraals en soldaten. Vliegscholen: 25 officieren en 154 onderofficieren, korporaals en manschappen1). Bovendien wisten een hoofdofficier over Parijs, drie officieren-vlieger uit Bor deaux en twee gewonde officieren van Duinkerken uit Engeland te bereiken. Uit laatstgenoemde plaats waren eveneens het marinedetachement van Hr.Ms. Wacht schip te Vlissingen en een aantal zeeloodsen naar Engeland vervoerd. Het overgrote deel der naar België en Frankrijk uitgeweken Nederlandse troepen geraakte te midden van de omsingelde geallieerde troepen. Zoals reeds werd medegedeeld waren te Duinkerken een aantal Nederlandse militairen (naar schatting ongeveer 1450) ingescheept op het s.s. Pavon, ten einde naar Cherbourg te worden vervoerd. Dit schip, dat reeds op 10 en 11 Mei materieel 143 x) Met dit luchtvaartpersoneel ging bovendien een kapitein der artillerie mede over.

NIMH | 1957 | | pagina 163