Bij goede voorbereiding en hoger moreel had door de aanwezige troepen op Zuid-Beveland krachtige weerstand kunnen zijn georganiseerd, die de S.S. Divisie zeer zware strijd zou hebben gekost. Voorwaarde daartoe zou echter zijn geweest, dat sterke luchtstrijdkrachten beschikbaar waren en deze konden door de Fransen niet worden geleverd. Er dient nog te worden gewezen op de uitstekende werking van de luchtwacht dienst op 10 Mei e.v.d. en op de boven verwachting grote door de luchtdeel- artillerie en -mitrailleurs aan de Duitsers toegebrachte verliezen. Behalve de neer geschoten vliegtuigen leden de Duitsers bovendien grote verliezen, doordat een groot deel van de op de vliegvelden, op het strand, op wegen en weilanden gelande vliegtuigen in brand of onklaar was geraakt of om andere reden niet meer kon opstijgen. Het juiste getal vliegtuigen, dat de Duitsers verloren, is nog niet bekend. Nauw keurige Duitse gegevens ontbreken; schattingen van Nederlandse zijde (die door dubbelmeldingen niet nauwkeurig zijn) belopen een aantal van bijna vijfhonderd, hetgeen waarschijnlijk wel te hoog is. Het aantal bedroeg in ieder geval enige honderden vliegtuigen. Boven alle lof verheven is het optreden van onze zwakke luchtstrijdkrachten geweest, die zich tot over de grens van uitputting en ten koste van zware verliezen volledig hebben gegeven en waaraan onmiddellijk na de Meidagen de Militaire Willemsorde werd verleend. De verliezen aan gesneuvelde of aan bekomen verwondingen overleden mili tairen bij de Kon. Landmacht bedroegen 119 officieren, 274 onderofficieren, 162 korporaals en 1477 soldaten, in totaal 2032. Hierbij komen degenen, die in min of meer verwijderd verband met de krijgsverrichtingen de dood vonden. Hieronder rekenen de gevallen van zelfmoord8 officieren, 2 onderofficieren en 2 soldaten; als verdacht van heulen met de vijand gefusilleerd: 2 officieren, 1 onder officier en 2 soldaten; in krijgsgevangenschap in Mei en Juni 1940 overleden: 6 soldaten; bij een auto-ongeluk bij terugkeer uit krijgsgevangenschap gedood: 3 soldaten; bij opruimingswerk te Rotterdam gedood: 1 onderofficier; bij mijn- opruimingen na de Meidagen gedood1 officier, 2 onderofficieren, 2 korporaals en 3 soldaten; in totaal 35. Totaal generaal 2067. Het aantal ter zake van de Meidagen aan militairen van de Kon. Landmacht (luchtstrijdkrachten inbegrepen) verleende militaire onderscheidingen bedroeg: Totaal generaal: 926. 154 M.W.O. Br. Leeuw Br. Kruis Kr. V. V. VI. Kruis Officieren 19 138 92 7 39 Onderofficieren 6 58 165 5 8 Korporaals 1 18 71 1 Soldaten 4 36 255 2 1 T otalen 30 250 583 14 49

NIMH | 1957 | | pagina 174