ONDERDEEL B DE FRANSE OPERATIES IN NEDERLAND HOOFDSTUK I OPMARSPLAN In het onderstaande zullen de operaties van Franse troepen in Nederland in hoofdzaken worden behandeld, zij zijn in detail opgenomen in de boekwerken: „De verdediging van Noord-Limburg en Noord-Brabant, Mei 1940" en „De strijd in Zeeland, Mei 1940" en (wat Zeeland betreft) eveneens in Onderdeel A, Hoofdstuk VI van dit boekwerk. Aangezien thans kon worden beschikt over een officiële bewerking van de opera ties van het 7e Franse leger door de Franse Service historique de l'armée de terre, bestaan er verschillen met de vroegere beschrijvingen. Het Franse front tussen Zwitserland en de Kanaalkust, Noordoostfront genaamd, stond onder bevel van generaal Georges en was bezet door drie legergroepen, waarvan de meest noordelijke, Legergroep Nr. 1, onder bevel van generaal Billotte, was opgesteld aan de Franse noordgrens van Longyon tot de kust. Van oost naar west stonden, zoals op schets/kaart Nr. la (gedeeltelijk) is te zien, naast elkaar het 2e, 9e en le Franse leger, vervolgens het Britse Expeditieleger (B.E.F.) en ten slotte tegen de kust het 7e Franse leger, dit laatste onder bevel van generaal Giraud. Het operatieplan hield in dat, zodra de Belgen hulp zouden vragen (hetgeen eerst bij agressie door Duitsland tegen België was te verwachten), het 9e en le Leger en de B.E.F. zouden opmarcheren naar de lijn Mézières, Givet, Namen, Wavre, Leuven (inb.), waarin stelling zou worden genomen in aansluiting aan het Belgische leger, dat voor overmacht zou terugwijken op de lijn Leuven (niet inb.) - Antwerpen. Bij de opmars had het 7e Leger de bijzondere taak om op te rukken naar het gebied ten Z.W. van Antwerpen en naar Zeeland en, indien dit bevolen werd, tevens naar Noord-Brabant. Ons beperkende tot de voornaamste eenheden, geven wij de samenstelling van dit leger hieronder. Het bestond uit - le Division Légère Mécanique (1 D.L.M.) (generaal Picard); - 60 Division d'Infanterie (D.I.) (generaal Deslaurens); - I Corps d'Armée (C.A.) (generaal Sciard); 155 (Zie schets/kaarten Nrs. la, 2, 3, 4, 5, 6 en 7)

NIMH | 1957 | | pagina 175