De gemotoriseerde voorhoede van 60 D.I. overschreed de Frans/Belgische grens te 17.20 en had met de voorste elementen te 19.20 de achterhoeden van de Gr. de Beauchesne afgelost te Walsoorden, Terneuzen en Breskens. In de nacht volgden delen van 271 R.I. Het detachement Vlissingen, per oorlogsbodem verplaatst, bereikte Vlissingen te 17.20. C.-60 D.I., generaal Deslaurens, was te 18.50 te Breskens en nam contact op met het detachement Vlissingen en met de Neder landse C.Z. Het vervoer van het detachement Durand van 68 Div. begon te 17.00 per s.s. Cote d'Azur, geëscorteerd door vijf Franse torpedoboten, op een waarvan zich schout bij nacht Platon en generaal Durand bevonden. Zes Franse en twee Britse mijnenvegers waren belast met het schoonvegen van de zeegaten, waarin door Duitse vliegtuigen magnetische mijnen waren afgeworpen. Dit eerste transport kwam in de nacht van 10 op 11 Mei te Vlissingen aan. De rest van het detachement vertrok 11 Mei 8.20 per s.s. Cote d'Argent uit Duinkerken. Het werd evenals de munitie en het materiaal (op andere schepen vervoerd) in de loop van 11 Mei onder hevige luchtbombardementen ontscheept en op Walcheren gelegerd. Schout bij nacht Platon en generaal Durand namen contact op met de Neder landse C.Z., bij wie zich te voren verbindingsofficieren o.m. van het 7e Leger hadden vervoegd. Eerstgenoemde keerde in de nacht van 11 op 12 Mei naar Duin kerken terug om op 12 Mei in de avond zijn cp. te Vlissingen te vestigen. In de morgen van 11 Mei werd aan Franse zijde beschikt over de volgende gegevens. In Holland waren sterke Duitse parachutistenaanvallen uitgevoerd en was een zeer moeilijke toestand ontstaan. Dordrecht was door parachutisten bezet; de Moerdijkbruggen waren door Duitse parachutisten vermeesterd, zodat verbinding met de Nederlandse troepen in de Vg.Holland onmogelijk was. De Maas was op verschillende plaatsen door sterke Duitse strijdkrachten over schreden, in het bijzonder bij Venlo en Roermond. Bij Maastricht waren, op Belgisch gebied, de bruggen over het Albertkanaal bij Veldwezelt en Vroenhoven onbeschadigd in Duitse handen gevallen en sterke Duitse troepen rukten over Maastricht op. De Nederlandse Maastroepen waren doorbroken. De Peel-Raamstelling was slechts door zwakke dekkingstroepen bezet geweest, die reeds naar het westen werden teruggenomen. Duitse troepen naderden 's Her togenbosch. In Noord-Brabant was geen Nederlandse grote eenheid meer aan wezig. Het werd op grond van deze berichten gewenst geacht, de in Noord-Brabant reeds aanwezige Franse troepen te versterken door versnelling van de opmars van de hoofdmacht, terwijl beveiliging tegen het uit het noorden dreigende gevaar nodig was. Aan C.-l D.L.M. werd opgedragen, zich op de linkervleugel te beveiligen (zie hiervoor) en daartoe werd de Gr. de Beauchesne onder zijn bevel gesteld. Te 5.50 ontving C.-I C.A. machtiging van C.-7e Leger, de voorhoede van 25 D.I.M. uit 165

NIMH | 1957 | | pagina 185