Van Wortel tot Turnhout nam van XVI C.A. de voorhoede van 9 D.I.M. stelling. In de loop van 11 Mei was een patrouille van 6 R.C., welke reeds contact had gehad met Nederlandse bataljons bij 's Hertogenbosch, bij St. Michelsgestel in gevecht gekomen met een Duitse patrouille, waarbij een Duitse pantserwagen werd vernietigd, terwijl een andere patrouille bij Moergestel een Duits detache ment had verrast, drie pantserwagens en een motor met zijspan had buitgemaakt en een transportauto met personeel had vernietigd. Volgens de ingekomen berichten te 19.20 hadden de Duitsers Nijmegen, 's Her togenbosch, Vechel en Eindhoven bereikt, terwijl sterke gemotoriseerde strijd krachten uit de omgeving van München-Gladbach naar het westen en noord westen oprukten. In het zuiden was Tongeren gepasseerd. Gedurende de nacht van 11 op 12 Mei en op 12 Mei werd de bezetting van de Mark door 25 D.I.M. versterkt en uitgebreid. Van deze divisie nam het versterkte 38 R.I. stelling te en ter weerszijden van Breda met cp. te Princenhage, terwijl het versterkte 121 R.I. verder zuidelijk stelling nam met een bataljon ter hoogte van de Belgische grens, een bataljon meer zuidelijk op Belgisch gebied en een bataljon ver achteruit in reserve. De cp. werd gevestigd te Zundert. Het reeds eerder genoemde detachement Michon, dat Moerdijk had verkend, bevond zich bij Breda. Een patrouille, naar Tilburg gezonden, kreeg contact met de vijand west van deze plaats. Gr. de Beauchesne bereikte in de nacht de omgeving Bergen op Zoom - Woens- drecht, met vooruitgeschoven delen te Roosendaal en voerde in de morgen van 12 Mei de eerder vermelde opdracht uit, waarbij aanvankelijk de Mark en de Dintel werden bezet te en west van Standdaarbuiten en verkenningen werden uit gezonden naar Willemstad en Moerdijk. Contact werd verkregen met een Nederlands detachement te Willemstad en een deel daarvan werd ingeschakeld bij de bezetting van de brug bij Dinteloord. Te Etten werd contact verkregen met 38 R.I. Bij 1 D.L.M. waren de ingenomen stellingen van 2 B.L.M. versterkt, was artillerie in stelling gekomen en was 1 B.L.M. (vechtwagens) bij Antwerpen uitgeladen. De Duitsers drongen onverwacht snel door de Ardennen, terwijl anderzijds hun opmars over Tongeren snel voortgang maakte. Belgische troepen trokken bij Mol terug en lieten het Albertkanaal bij Beringen los. Gelijktijdig werd 2 B.L.M. op het gehele front bij en zuid van Tilburg aan gevallen door Duitse pantser- en S.S. troepen, gesteund door sterke luchtstrijd krachten en drongen Duitse troepen door over het Zijkanaal van Turnhout bij Mol, dat juist door de Belgen was ontruimd. Het terugtrekken van de Belgische troepen op de stelling Mechelen - Leuven - Antwerpen schiep ernstige gevaren voor de verbindingen van het 7e Leger. Het 167

NIMH | 1957 | | pagina 187