4 R.D.P. begon met het terugtrekken naar het Zijkanaal van Turnhout te 19.30 en leed personele en materiële verliezen. Door het wegtrekken naar het Z. van Gr. Lestoquoi en 1 D.L.M. werd het front van 25 D.I.M. aan de Mark blootgesteld. Op dit front van 25 km bevond zich tussen 38 en 121 R.I. een open ruimte. In de loop van de middag kwam het front gedeelte bij Breda en bij Meerle onder Duitse druk te staan. Het vorenbedoelde middagbevel van C.-7 Leger bepaalde als assen van be weging: van I C.A.Baarle Nassau - St. Niklaas van 1 D.L.M.Turnhout - Lier. De lijn, die in de morgen van 13 Mei tenminste moest worden aangehouden, was de lijn Bergen op Zoom - Nieuwmoer (6 km Z.O. van Esschen) - Minder hout (2 km N. van Hoogstraten) - Turnhout - Herenthals. I C.A. moest zich dus, terwijl de organisatie van de verdediging aan de Mark nog slechts in een begin stadium was, in de nacht weder los maken van de vijand. De bevelen van C.-I C.A. gingen te 18.20 uit. Deze hielden in, dat Gr. de Beauchesne de Mark moest vast houden, het terug trekken van 38 R.I. moest mogelijk maken en zich zo mogelijk in de nacht van 13 op 14 Mei naar de hierna te noemen opstelling bij Woensdrecht moest begeven. 25 D.I.M. moest zich 12 Mei te 22.20 beginnen los te maken. Vervolgens zou, onder bevel van de infanteriecommandant van de divisie, generaal Monniaut, een detachement, bestaande uit 92 R.I. van 25 D.I.M. dat nog steeds ten W. van de Schelde was, de Gr. de Beauchesne en een batterij lucht doelartillerie, in het gebied ten O. van Woensdrecht worden geplaatst. Kolonel de Beauchesne betrok de cp. van de infanteriecommandant te Rucphen, die zich kort na middernacht naar Brasschaat (N. van Antwerpen) begaf. Terwijl 27 en 12 G.R.D.I. de Mark van Teteringen tot Dinteloord bleven be waken, werd 2 G.R.D.I. in de avond van 12 Mei verplaatst naar Breda, waar zij met het detachement Michon (dat er verder bij bleef ingedeeld) de terugtocht van 38 R.I. moest dekken. Deze terugtocht vond onder druk van de vijand eerst op 13 Mei onder moeilijke omstandigheden en met verliezen plaats. Een der bataljons moest te voet worden verplaatst en raakte veel personeel kwijt. Het rechter regiment, 121 R.I., kon nog in de nacht op de nieuwe lijn teruggaan. 92 R.I., gealarmeerd, moest zich (per auto) op weg begeven naar Kapelle, N. van Antwerpen met bestemming het detachement Woensdrecht. Dit regiment ondervond bij het overgaan van de Schelde zodanige vertraging, dat het eerst in de loop van 13 Mei te Antwerpen aankwam. Bij 1 D.L.M. was in de morgen van 13 Mei de toestand de volgende geworden: 4 R.D.P. stond, gesteund door twee Afdn art. van 74 R.A. achter het Zijkanaal van Turnhout, waar het de Belgische 18e Div. steunde tezamen met de vecht- 169

NIMH | 1957 | | pagina 189