wagens van 1 B.L.M. Tussen Turnhout en Wortel stond een groep onder bevel van C.-6 R.C., die bestond uit: 6 R.C., Gr. Lestoquoi (verminderd met het op Breda teruggeweken deel) en een voorhoede-bataljon van 9 D.I.M. De Groep van Bataljons vechtwagens, die deel uitmaakte van de legerreserve, was in de avond van 12 Mei en de morgen van 13 Mei aangekomen in het gebied ten Z.W. van Westmalle. Bij het morgenkrieken van 13 Mei hadden Duitse verkenningen plaats bij Breda, die langs de Mark ten N. van Breda en verder zuidelijk leidden tot infiltraties. Kolonel de Beauchesne, te ongeveer 4.00 te Breda aangekomen, stelde alle daar aanwezige lichte troepen onder bevel van C.-2 G.R.D.I. nl. - 2 en 27 G.R.D.I. - het detachement Michon (delen van 6 R.C. en 4 R.D.P.); - delen van 5 G.R.C.A. van Gr. Lestoquoi. Deze Groep moest, na vertrek van 38 R.I. het vertragend gevecht voeren op de as Breda - Bergen op Zoom. Te 8.20 nam de Duitse aanval op Breda in hevigheid toe. Terwijl deze plaats in het zuiden werd omtrokken, trachtten bij Oudenbosch sedert 6.00 pantsertroe pen de Mark te overschrijden. Kolonel de Beauchesne gaf daarop aan zijn lichte troepen bevel voor de terug tocht met eerstvolgende weerstand te Princenhage, dat eerst te 11.00 door het laatste onderdeel van 38 R.I. werd verlaten. Het terugnemen van de in Noord-Brabant aanwezige troepen maakte het nood zakelijk, maatregelen te nemen om een Duitse opmars in Zeeland te beletten. Op 13 Mei te 8.20 werd daarom bevolen, dat 68 Div., onder bevel van de Amiral du Nord blijvende, de Scheldeoever, ten W. van Philippine (Z.O. punt van de Braakman) en Walcheren zou verdedigen, terwijl 60 Div. de Schelde ten O. van Philippine tot Grauw (N.O. van Hulst) en Zuid-Beveland voor haar rekening moest nemen. Laatstgenoemde divisie moest daartoe het kanaal door Zuid-Beveland van Hans- weert naar Wemeldinge bezetten, contact opnemen met de Franse troepen te Bergen op Zoom en vernielingen op de landengte bij Woensdrecht voorbereiden. Reeds dadelijk moest 68 G.R.D.I. van deze Div. naar Zuid-Beveland worden ge zonden om op te treden tegen parachutisten, die daar werden verondersteld. Wij zullen nu eerst het verdere verloop der gebeurtenissen in Noord-Brabant behandelen om daarna die in Zeeland te beschrijven. Aan het eind van de morgen van 13 Mei werd door C.-7e Leger nogmaals bevolen, dat de algemene lijn Bergen op Zoom - Esschen - Minderhout - Turn hout - Herenthals moest worden vastgehouden. Ten einde het stelling nemen van 25 D.I.M. tussen Bergen op Zoom en Esschen te dekken, moest Gr. de Beauchesne zolang mogelijk in het gebied van Roosendaal blijven. 170

NIMH | 1957 | | pagina 190