Toen in de late namiddag bleek, dat het Belgische leger zou worden terugge nomen op de Dylestelling (Mechelen - Leuven - Antwerpen) werd besloten, dat het terugnemen van het 7e Leger tot achter Antwerpen onmiddellijk zou worden hervat en zou worden uitgevoerd in twee tempo's. De op 14 Mei vast te houden lijn zou zijn: Grobbendonk west van Herenthals - Oostmalle - Wuustwezel - Woensdrecht, 25 D.I.M. ten W. van St. Lenaarts. De legerreserve vechtwagens kwam te Brasschaat ter beschikking van C.-25 D.I.M. Bij 25 D.I.M. waren en werden bevelen gegeven voor de bezetting van drie vakken, in elk waarvan de uit het noorden komende wegen werden afgesloten, nl. rechts 121 R.I., midden 92 R.I. (min II), doch versterkt met II 38 R.I., links Gr. de Beauchesne. Deze laatste zou worden versterkt met 11-92 R.I. en moest stelling nemen in de lijn Huybergen - Korteven (N.O. van Woensdrecht). 38 R.I. (min III) moest na de terugtocht uit Breda worden gereorganiseerd ten Z. van Kapellen. Kolonel de Beauchesne gaf in de avond van 13 Mei bevelen, dat de te Wouw aanwezige 2 en 27 G.R.D.I. zich moesten begeven naar resp. Huybergen en Hogerheide en zich op deze plaatsen ter verdediging moesten inrichten. Het de tachement Michon was reeds naar Bergen op Zoom gezonden. Daarheen werd ook 12 G.R.D.I. uit Steenbergen gedirigeerd. Hiervan was de commandant ge wond en afgevoerd en Majoor Michon kreeg het bevel over zijn detachement en 12 G.R.D.I., waarmede hij Bergen op Zoom als vleugelsteunpunt moest inrichten. Een Nederlandse troep uit de Peel-Raamstelling, onder bevel van een regiments commandant x), en waarbij zich ook de uit Dinteloord teruggetrokken Nederlandse troep bevond, ontving bevel, zich op te stellen tussen Huybergen en Bergen op Zoom. Kolonel de Beauchesne richtte reeds te 23.00 zijn cp. in te Berendrecht (5 km ten W. van Putte), waardoor het contact met de bezetting van Bergen op Zoom en het Nederlandse detachement verloren ging. Op de rechter vleugel van 25 D.I.M. kon 121 R.I. in de nacht van 13 op 14 Mei zijn opstelling bij en Z.O. van Wuustwezel innemen. Het werd gesteund door een Afd. art. van 16 R.A. Het transport van 92 R.I. naar de middensector verliep langzaam. Eerst bij het aanbreken van de dag op 14 Mei had het regiment stelling genomen bij Kalmthout, waar het werd gesteund door een Afd. art. van 16 R.A. 2 en 27 G.R.D.I. van Gr. de Beauchesne maakten zich 13 Mei 22.00 los uit Wouw. Tengevolge van vertragingen kwam 2 G.R.D.I. met het aanbreken van de dag te Huybergen aan, waar zij onmiddellijk in gevecht kwam met Duitse S.S. troepen2) en werd afgedrongen op 27 G.R.D.I. te Hoogerheide. Beide groepen werden ver volgens in hevige gevechten teruggedrongen op Ossendrecht. 171 C.-27 R.I. 2) S.S. Standarte Grosz Deutschland van S.S. Verfügungsdivision.

NIMH | 1957 | | pagina 191