De Duitse aanval, die aanvankelijk op 11 November 1939 was vastgesteld, was door de weersomstandigheden bij herhaling uitgesteld, totdat in de tweede helft van Januari ten slotte uitstel nodig bleek tot het voorjaar. Het oorspronkelijke operatieplan onderging wijziging en bovendien werd een aanval op Denemarken en Noorwegen voorbereid. Hitier besloot, dat laatstbedoelde aanval zou beginnen op 9 April, en dat de uit voering van „Fall Gelb" enige dagen later zou aanvangen. Op 27 April bepaalde hij, dat dit tussen 1 en 7 Mei zou plaats hebben en op 1 Mei stelde hij de datum vast op 5 Mei. Op 4 Mei werd de aanval echter ver schoven naar 7 Mei en op 5 Mei naar de 8e. Op 6 Mei gingen de uitvoeringsbevelen uit voor 8 Mei, doch door de onzekere weersgesteldheid werd de definitieve beslissing tot 8 Mei uitgesteld. Op 8 Mei kwamen alarmerende berichten uit Nederland omtrent intrekking van verloven, evacuaties, het plaatsen van versperringen e.d. Op aandringen van Goering werd de aanval echter tot 10 Mei uitgesteld. Het bevel, dat daartoe op 9 Mei uitging luidde: „Danzig" betekende, dat de aanval doorging; „Augsburg", dat deze alsnog werd uitgesteld. „Danzig" werd vermoedelijk te ongeveer 21.30 uitgegeven; het bereikte de Cn. van het 18e en 6e Leger omstreeks 22.15. Het tijdstip 5.35 was in Nederlandse tijd 3.55. Vóór dit tijdstip van de algemene voorwaartse beweging waren de overval- patrouilles echter reeds over onze grens gegaan, terwijl ook de luchtformaties, die op uur x moesten bombarderen, vóór dat tijdstip ons luchtgebied hadden door kruist. Terwijl de Krijgsgeschiedkundige afdeling als bronnen voor de beschrijving van de aanval van het 18e en 6e Leger beschikt over een groot aantal officiële documenten, zijn ten aanzien van het Luchtlandingskorps slechts betrekkelijk weinig officiële gegevens beschikbaar. Daartoe behoren enige dossiers, die op 10 181 Oberkommando der Wehrmacht Berlin den 9. 5. 1940 WFA./Abt. L, Nr. 22 180/40 g.k. Chefs. 5 Ausfertigungen Ausfertigung. Der Führer und Oberste Befehlshaber hat entschieden: A - Tag... 10.5 X - Zet... 5.35 Stichwort „Danzig" bzw. „Augsburg" geht den Oberkommandos der Wehrmachtteile bis spatestens 9.5.21.30 Uhr zu. Der Chef des Oberkommandos der Wehrmacht, Keitel.

NIMH | 1957 | | pagina 201