Uit de opdracht, zoals die uit de buitgemaakte dossiers blijkt, valt niet af te leiden, hoe gehandeld diende te worden ten aanzien van H.M. de Koningin. In Gesch. 22 Div. is vermeld, dat Hare Majesteit moest worden gevangen genomen (Führerbefehl). Anders luidt hetgeen is medegedeeld in Achtg. F.S.J. en waarvan de vertaling is: Oberstlt. Werner Ehrig, Hoofd Ia van St.-22 Div., terzake door de Chef van het instituut voor Oorlogsdocumentatie om inlichtingen gevraagd, antwoordde als volgt De 7e Vliegerdivisie was nog lang niet tot divisiesterkte en - samenstelling uit gebouwd, terwijl de aanwezige troepen nog niet alle in het valschermspringen waren afgeoefend. De divisie bestond organiek, behalve uit de staf, uit twee regimenten val schermjagers, n.l. F.S.J.R. Nr. 1, samengesteld uit drie bataljons van vier eenheids compagnieën en F.S.J.R. Nr. 2, zonder regimentsstaf en slechts twee bataljons bevattende. Bij de compagnieën bestond de bewapening uit karabijnen, machinepistolen (groepscommandanten), twee lichte mitrailleurs per groep, zware mitrailleur';., lichte en middelbare granaatwerpers, pantserbuksen en pantserafweerkanonnen, alsmede handgranaten, nevelgranaten en signaalpistolen. In hoeverre organiek artillerie en luchtdoelgeschut waren ingedeeld, is niet met zekerheid bekend. De ongelijksoortige samenstelling der beide divisiën en de uit te voeren taken maakten het noodzakelijk om enerzijds valschermjagers van de 7e Vliegerdivisie in te delen bij de 22e Divisie en omgekeerd een regiment infanterie, enige artil lerie, pioniers en luchtdoelartillerie van de laatste bij 7e Vliegerdivisie te deta cheren. 184 Hitier overwoog ook, dat de toenmalige Koningin Wilhelmina in de beslissing over oorlog en vrede zeer nauw betrokken zou zijn en dat deze Haar zeer zwaar zou vallen. Hij achtte het niet uit- uitgesloten, dat Zij de bezetting zou dulden, evenals de Deense Koning had gedaan. Derhalve ontvingen de bij de sprong naar Den Haag betrokken eenheden bevel, dat aan de Ko ningin alle militaire eer moest worden bewezen; en verder: Op 2 Mei werd Student, tezamen met General Graf von Sponeck, door Hitier ontvangen en met de aanvalsdatum in kennis gesteld, die daarna echter van 6 op 10 Mei moest worden verschoven. Hitier vestigde er nog eens de nadruk op, hoezeer hem een behandeling van de Nederlandse Koningin, overeenkomstig Haar waardigheid (gebührende), ter harte ging. Unter voller Achtung ihrer Person und Wahrung aller Formen, sollte die Koningin der Nieder- lande bei Inbesitznahme des Schlosses durch einen höheren Offizier der Xruppe ersucht werden, die Kampfhandlungen zur Vermeidung weiteren unnützen Blutvergiessens einstellen zu lassen! Nur in Ablehnungsfalle sollte die Koningin unter ehrenhaften Bedingungen auf ihrem Schloss als kriegsgefangen erklart werden.

NIMH | 1957 | | pagina 204