De R.C. zond dit bataljon naar Dordrecht, toen het daar niet goed ging. Het ge raakte in gevecht bij Amstelwijk (3,5 km ten Z. van Dordrecht) en bereikte de brug in de namiddag van 10 Mei. In de avond van 10 Mei kwam de divisie in een moeilijke positie, doordat bij de brug over de Noord bij Alblasserdam (waarvan het bestaan de D.C. tevoren niet bekend was) Nederlandse lichte troepen verschenen, die trachten de Noord te overschrijden. C.-7e Vliegerdivisie, die zijn cp. in Rijsoord had gevestigd, moest hier snel enkele onderdelen heenzenden. Van Nederlandse zijde werd bovendien druk uitgeoefend over de Dordtsche Kil, terwijl er delen van de Nederlandse lichte troepen in Dordrecht ingrepen. In de vroege morgen van 11 Mei werd ook III/F.S.J.R. 1 van Waalhaven naar Dordrecht gezonden. Dit bataljon raakte in gevecht met Nederlandse troepen ten Z. van Amstelwijk, die over de Dordsche Kil werden teruggedrongen. I en II/I.R. 16 waren na de landing op en bij Waalhaven op 1500 m. Z.O. daar van verzameld en vandaar loste het le Bataljon II/F.S.J.R. 2 aan de Oude Maas af, welk bataljon naar Dordrecht werd gezonden. II/I.R. 16 werd met twee compagnieën, versterkt met 4/A.R. 22, aan de Noord geplaatst en de rest van het bataljon, versterkt met een compagnie pioniers, werd naar Dordrecht gezonden. Volgens Achtg. F.S.J. zou te Waalhaven ook nog een bataljon van I.R. 72 zijn geland en zijn ingezet. In en ten Z. van Dordrecht werden de daar aanwezige onderdelen op 12 Mei aangevallen door de Nederlandse Lichte Divisie, doch zij wisten het uit te houden, tot delen van de 9e Pantserdivisie in de avond van 12 Mei en op 13 Mei in de strijd ingrepen en de Nederlandse troepen dwongen, over de Merwede terug te gaan. Op 13 en 14 Mei rukte de 9e Pantserdivisie naar Rotterdam op, gevolgd door de S.S. Standarte Adolf Hitier, welke, na op 10 Mei tegen Deventer en Zwolle te zijn ingezet, op 11 Mei was teruggenomen en over Kleef en de Langstraat naar de Moerdijkbruggen was gezonden. Het Luchtlandingskorps werd met de 9e Pantserdivisie en de Leibstandarte Adolf Hitler onder bevel gesteld van C.-XXXIX Legerkorps, Generalleutnant Schmidt, die met zijn staf op 14 Mei aankwam en zijn commandopost vestigde bij die van C.-7e Vliegerdivisie te Rijsoord. Onder zijn bevel werd tevens de 254e Divisie van XXVI L.K. gesteld, die in opmars was over Oosterhout, doch niet ten N. van het Hollandsch Diep is geko men. Bovendien werden nog artillerie, enige bruggencolonnes en een compagnie pioniers bij dit legerkorps ingedeeld. C.-18e Leger had in de namiddag van 13 Mei per radio bevolen, dat de weer stand in Rotterdam met alle middelen moest worden gebroken, dat zo nodig 187 1) Bij de Duitsers waren een aantal legerkorpsstaven beschikbaar, om zo nodig met daartoe aan te wijzen divisies een legerkorps te vormen.

NIMH | 1957 | | pagina 207