met vernietiging van de stad moest worden gedreigd en deze (zo nodig) moest worden doorgevoerd. Hij gaf tevens het bevel uit voor de vermeestering van de Vesting Holland, dat als Bijlage C. III is bijgevoegd en volgens hetwelk XXXIX L.K. tot taak had, het zuidelijk deel der Vg. Holland te nemen en met het zwaartepunt over Dordrecht - Rotterdam in de algemene richting Utrecht op te rukken, waarbij de om 's-Graven- hage ingesloten delen der 22e Div. moesten worden ontzet. C.-XXXIX L.K. droeg de aanval tegen Rotterdam op aan C.-9e Pantserdivisie, die zijn divisie, onderdelen van de 7e Vliegerdivisie, de Leibst. Adolf Hitler en de ingedeelde artillerie, pioniers en bruggencolonnes, gereedstelde met één aanvals groep tegenover de bruggen, een aanvalsgroep in IJsselmonde en een reservegroep ten Z. van eerstgenoemde. (Voor de detailopstelling te raadplegen: De strijd om Rotterdam, Mei 1940). De aanval zou worden uitgevoerd te 15.30 (13.50 Ned. tijd) en worden vooraf gegaan door inschieten van de artillerie te 14.40 (13.00), artillerievuuroverval te 14.45 en een bomaanval door StukaJ) te 15.00 (13.20). Alvorens het verdere verloop te beschrijven, zullen wij thans de gang van zaken bij de 22e Divisie nagaan. c. DE AANVAL VAN DE 22e DIVISIE De divisie, die onder bevel stond van Generalleutnant Graf von Sponeck, was gelegerd ten Z.O. van Munster en werd ingeladen op de vliegvelden Loddenheide, Paderborn, Werl, Lippstadt, Störmede en Lippspringe. Zij bestond voor de inzet in de Vesting Holland uit2) De ondercommandanten vernamen eerst op 8 Mei hun opdracht. Het landingsschema liep over twee dagen. 188 Staf, Verbindingsafdeling en sectie motorordonnansen. 22e Verkenningsafdeüng (staf, twee eskadrons wielrijders, een sectie zw.mitr., een sectie cavalerie- geschut en een pioniergroep). I.R. 47 en 65 (elk bestaande uit staf, een Comp. pantserafweergeschut, een Comp. infanteriegeschut, drie bataljons van drie Tirailleurcompn. en een Comp. zw. mitr. en granaatwerpers). R.A. 22 (min 4) (berggeschut van 7,5 cm getrokken door hitten, zgn. Haflinger Pferde) 3). St. en 3e Comp. van Pionierbat. 22 4). Vier compagnieën luchtdoelmitrailleurs van 2 cm5) St., 2e en 3e Comp. van Pantzerjager Abt 22. Geneeskundige compagnie. Compagnie voor aanvoer. I en 6/F.S.J. R.2. 4) Sturzkampfflieger. 2) De gegevens wijken in verschillende details af van die in „Boekw. Du. aanv". 3) Het regiment Felde drie Afdelingen. De 4e Bt. was gedetacheerd bij 7 VI. Div. 4) le en 2e Compagnie waren gedetacheerd bij 7e VI. Div. 5) De Duitse luchtdoelbestrijdingsmiddelen bestonden uit Schwere Flak (8,8 cm en zwaarder), Leichte Flak (2 3,7 cm) en Mitrailleurs van 2 cm, Fla genoemd en bestaande uit 4 mitr. Bij 22 Div. waren ingedeeld: 2/Fla 31 (bestemd voor Valkenburg) en 2/Fla 52, 4/Fla 323 en 5/Fla 263 (de laatste drie bestemd voor Valkenburg). 6) De le Compagnie was gedetacheerd bij 7e VI. Div.

NIMH | 1957 | | pagina 208