De opdracht voor de op elk der vliegvelden landende commandanten (resp. C.-I.R. 65, C.-I.R. 47 en C.-II/I.R. 65) is uit officiële gegevens slechts bekend, voor wat Ockenburg betreft. Deze luidde: Voor de overige vliegvelden zal de opdracht wel dienovereenkomstig hebben geluid. Volgens Gesch. 22 Div. had C.-I.R. 47 o.m. opdracht, het vliegveld Valkenburg te vermeesteren en te beveiligen, de Rijn tussen Leiden en Katwijk aan zee af te sluiten en met delen van het regiment naar 's-Gravenhage op te rukken. Uit de in 1940 buitgemaakte dossiers blijkt, dat de troepencommandanten voor zien waren van uitgebreide gegevens. Behalve de gebruikelijke bescheiden betreffende herkenningsseinen met vlieg tuigen, de verbindingsdienst (sleutelwoorden, codes e.d.) waren schetsen aanwezig, waarop de onmiddellijk te bezetten punten waren aangegeven. Bovendien be schikten zij over citoplans van 's-Gravenhage, waarop belangrijke gebouwen (Kon. Paleis, Departementen van Oorlog en van Buitenlandse Zaken, Hoofd- en stafkwartieren e.d.) waren aangegeven en huisadressen van vooraanstaande bur gerlijke en militaire autoriteiten. Ook waren schetsen aanwezig met de directe route naar de binnenstad. Een „Fahndungsliste" was bijgevoegd, bevattende de namen van te arresteren personen, waarop o.m. de namen van een aantal officieren van de inlichtingendienst voorkwamen. Uit de bijgevoegde gegevens over onze troepen blijkt, dat de Duitse militaire attaché gedurende April en Mei een groot aantal gegevens had doorgegeven. 190 11 Mei Ypenburg Valkenburg Ockenburg le Golf1) X 75 X 165 X 75 X 165 2e Golf1) X 473 X 492 X 567 X 872 X 970 X 567 X 872 X 970 X 492 X 567 X 872 0 x was een nader vast te stellen tijdstip. Het vliegveld Ockenburg nemen, het zodanig beveiligen, dat landingen tot en met de volgende dag verzekerd zijn, de uit 's-Gravenhage naar het Z.W. voerende wegen voor elk verkeer in beide richtingen afsluiten, te verkennen tegen de lijn Monster - Poeldijk en de Z.W. rand van 's-Graven- hage en met de overblijvende, zo sterk mogelijke, op 10 Mei gelande troepen zich gereed stellen om op bevel van de D.C. van het Z.W. uit naar het Regeringscentrum door te stoten.

NIMH | 1957 | | pagina 210