Valkenburg Volgens het landingsschema moesten hier landen: Na het bombardement van het vliegveld sprongen de valschermjagers ten Z.O. en ten N.N.O. van het vliegveld af, terwijl te 5.19 de landingen van de vliegtuigen begonnen. De bemanning bond onmiddellijk, zo uit de vliegtuigen, de strijd aan met de verdedigers en kon, tezamen met de valschermjagers, slechts ten koste van veel verliezen het vliegveld veroveren. De weke bodem belette het weder opstijgen van de vliegtuigen, terwijl enige daarvan in brand werden geschoten. De volgende vliegtuigen konden dienten gevolge niet neerkomen. Het echelon van 5.20 was echter geland, terwijl eveneens 3 laadeenheden van 6/I.R. 65 en 4 laadeenheden van 8/I.R. 65 (beide compagnieën bestemd voor Ypenburg) hier aan de grond kwamen. De 5e en 6e Comp. van II/I.R. 47 landden gedeeltelijk in de duinen1). Zoals bij Ockenburg bleek, kwamen het wielrijderseskadron en de 3e Comp. pioniers aldaar terecht. Overigens zijn een aantal vliegtuigen naar hun basis teruggekeerd, terwijl een deel van de te vervoeren eenheden niet meer van daar is vertrokken. Op 11 Mei werd 14/1.R. 47 nog naar Waalhaven vervoerd. Enige tijd, nadat de Duitsers het vliegveld hadden vermeesterd, werden zij door de Nederlandse troepen met steun van artillerie aangevallen en van het veld ver dreven. C.-I.R. 47 (Oberst Heyser), die gewond was, had geen enkele verbinding met zijn chef en wist niet, hoe de operatie elders was verlopen. Hij trok met zijn troep naar het dorp Valkenburg, waar hij zich verschanste en waar hij zich tot 14 Mei heeft weten te handhaven. De op het strand gelande troepen weken onder Nederlandse druk uit naar de Wassenaarse Slag. Aldaar werden aanvallen van de Nederlanders afgeslagen en zelfs werd een buitgemaakt kanon van 4,7 cm in stelling gebracht. Deze groep, onder bevel van Oberlt. Voigt, telde 136 man. Aan het einde van 10 Mei waren er dus een aantal van elkaar gescheiden groepen n.l. 193 4.50 6/F.S.J.R. 2 (min een sectie). 5.20 Reg.St., verbindingssectie en verkenningssectie en 9e, 10e en 12e Comp. van III/I.R. 47. 9.25 5e, 6e en 7e Comp. van II/I.R. 47. 10.50 Een Comp.Lu.Mitr., staf, sectie zw. mitr. en een wielrijderseskadron (min een sectie) van de Verk. Afd., alsmede 3e Comp. (min een sectie) van Pionierbat. 22. 14.56 St., Ie, 2e, 3e Comp. van I/I.R. 47 en lie Comp. van III/I.R. 47. 17.15 8e Comp. van II/I.R. 47. L) Bedoeld is het strand. C.-I.R. 47, uit de lucht ontdekt hebbende, dat het vliegveld onbruikbaar was geworden, had per radio opdracht gegeven, op het strand te landen. Van de vliegtuigen, die daarin slaagden, konden slechts enkele weder opstijgen.

NIMH | 1957 | | pagina 213