Radf. Abt. 1, versterkt met Pz.J. Komp. 4 (min een sectie), 1 /Pi.Abt. 40, y2 Bruko 40, een deel van N.A. 86 en Pz. trein 6. Gereedstelling tegenover Nieuwe Schans. Gevechtsdoel de Afsluitdijk. R.R. 2, 1/r.A.R. 1 en delen van de N.A. 86. Gereedstelling: met Afd. I tegenover Emmer Compascuum (ten oosten van Emmen), met Afd. II tegenover Klazinaveen. Gevechtsdoel voor 10 Mei: Assen en Beilen. Deze stond onder bevel van C.-R.Brig. en bestond uit: R.Rn. 1 en 22, r.A.R. (min 1), 2/Pi.Abt. 40, Bruko 40 en delen van de N.A. 86. Gereedstelling R.R. 1met II tegenover Schoonebeek met I ten zuiden van Coevorden R.R. 22: met I tegenover Hardenberg met II tegenover Mariënberg. Deze groep moest uit de diep inspringende grensbocht naar het noordwesten stoten met als gevechtsdoel voor 10 Mei de Drentsche Hoofdvaart van Meppel naar Havelte en Uffelte. R.R. 21 met delen van de N.A. 86. De divisiestaf was gevestigd te Meppen (ongeveer 35 km noordoost van Coe vorden aan de Eems). Hierbij was een sectie van Pz.J. Komp 40 ingedeeld. De grensoverschrijding had volgens de Duitse gegevens op 10 Mei plaats op uur x, dus te 3.55. Groep Noord Een overval had plaats op het grensstation Nieuwe Schans en de nabijliggende spoorbrug, die wel was opengedraaid, doch niet was vernield. Volgens Nederlandse gegevens zou deze reeds te ongeveer 3.15 zijn uitgevoerd. De Radf. Abt. viel de gevechtsopstelling aan de Westerwoldsche Aa bij en noor delijk van Nieuwe Schans aan en stootte daarna door over Finsterwolde naar Nieuwolda, waar tegenstand moest worden overwonnen in een gevecht, dat duurde van ongeveer 8.30-11.20. Intussen was bij Nieuwe Schans de spoorbrug dicht gedraaid en was de pantsertrein met haar bezetting opgestoomd. Hij werd van 4.00-9.00 opgehouden bij een beschadigde brug en kwam te 10.00 definitief tot staan voor de spoorbrug bij Winschoten, waar een locomotief en een 204 Groep Noord Groep Midden Groep Zuid (zwaartepunt) Divisiereserve

NIMH | 1957 | | pagina 224