goederenwagen in de opengedraaide brug waren gereden, zodat deze grondig was versperd. De trein is daarna teruggereden. De Radf. Abt. werd door vele brugvernielingen, die tot omwegen en brugslag noopten, opgehouden. Zij reed over Siddeburen, Ten Boer en Ellershuizen naar Adorp, waar zij te 17.20 aankwam en waar een rust van zes uur werd ingeschakeld, gedurende welke verkenningen naar het westen en naar de stad Groningen werden uitgezonden. Tevens werden de Treinen aangetrokken, die door de vernielingen vele moeilijk heden hadden te overwinnen. Achter deze Afdeling volgde 5/Flak 61, de 8,8 cm luchtdoelbatterij en tevens de 7e Compagnie van het Nachrichtenregiment van de betrokken Luftgau. De Luchtmacht-verbindingsorganen werden dus achter de voorste troepen naar de kust vooruitgeschoven. Groep Midden R.R. 2 viel aan met Ie Afd. over Emmercompascuum, met He Afd. over Kla- zienaveen, beiden in de richting Emmen, dat te 8.10 werd bereikt en vrij van vijand was. Daar enige brugvernielingen niet waren geslaagd of waren voorkomen, kon dit snelle succes worden bereikt. Van Emmen rukte Ie Afd. over Schoonoord, waar tegenstand moest worden gebroken, naar Assen, terwijl He Afd. over Zweeloo en Westerbork naar Beilen trok. De Afdelingen vervingen op ruime schaal de paarden door rijwielen, die zij in beslag namen van krijgsgevangen Nederlandse militairen of van de bevolking. Groep Zuid R.R. 1 rukte met He Afd. over Schoonebeek, Dalen naar de brug over de Hoogeveensche Vaart ten zuiden van Oosterhesselen, waar de gehele Afdeling te 9.00 tot het gevecht moest worden ontwikkeld om de tegenstand, geboden door twee kazematten, te overwinnen en waarbij cav. geschut en pag. de kazematten onder vuur hadden moeten nemen. Hierbij sneuvelde o.m. een eskadronscomman dant. Eerst na omtrekking en aanval in de rug werd de tegenstand te 11.20 gebro ken. Daarna trok de Afdeling over Hoogeveen naar Uffelte. Ie Afd. overschreed ten zuiden van Coevorden de grens. Een eskadron werd rechtstreeks tegen Coevorden ingezet, dat vastliep tegen vernielde bruggen. Drie stoottroepen, die tegen het afwateringskanaal aan de Vecht, meer zuidelijk oprukten, wisten twee van de drie als doel gestelde bruggen onvermeld in handen te krijgen (een daarvan, terwijl de lont reeds brandde). De Afdeling rukte, terwijl een eskadron Coevorden zuiverde, op in de richting van De Krim, waar tegenstand moest worden overwonnen. Ook hier moest de Afdeling tot het gevecht worden ontwikkeld. Hierbij sneuvelde een luitenant, die reeds in Polen voor dapperheid was onder scheiden en 's morgens een brandend vuurkoord van een brug had verwijderd. Ie Afd. bereikte tengevolge van de vele brugvernielingen de Drentsche Hoofd- 205

NIMH | 1957 | | pagina 225