vaart, het marsdoel, te 10 Mei 21.30, terwijl He Afd. eerst 11 Mei 2.30 daar aankwam. Verkenningen werden naar het westen (o.a. Steenwijk) uitgezonden. R.R. 22 overschreed de grens ten oosten van Hardenberg met Ie Afd., ten oosten van Mariënberg met lie Afd. De laatste zond een patrouille naar Almelo, om verband op te nemen met de hierna bij X L.K. te noemen snelle groep noord van 227 Div. De Nederlandse grenswachten hadden tijdig kunnen waarschuwen, zodat slechts één brug over de Vecht onvernield werd vermeesterd. Daar de toegezegde pioniers niet op tijd waren aangekomen, ontstond grote vertraging en eerst te 10.30 werd de Vecht overschreden. He Afd. ging van de paarden en verplaatste zich verder met gevorderde auto's. Te 20.00 bereikte het regiment over Dedemsvaart en Avereest Meppel, waar echter alle bruggen waren gesprongen. I De divisie bereikte dus op 10 Mei de lijn Meppel, Assen, Groningen, Adorp. Op 11 Mei werd de opmars voortgezet. Zie schets/kaart Nr. 3. Groep Noord ging nog op 10 Mei te 23.20 op mars met een daartoe gevormde gemotoriseerde Afdeling vooruit, over Groningen (west) en bereikte Leeuwarden op 11 Mei te 7.35, waarna te 8.40 werd opgerukt over Dronrijp, oostelijk langs Franeker naar Arum, waar de wegen versperd bleken. Een eskadron werd tegen de Wonsstelling vooruitgeschoven en de Afdeling ging tot legering over te Arum en noordoost daarvan. Groep Midden werd op 11 Mei gedirigeerd naar het gebied ten noordoosten van Leeuwarden, n.l. naar Dokkum, Buitenpost en Drogeham. Bij de verplaatsing werd gebruik gemaakt van gevorderde rijwielen en auto's, zodat de groep reeds 15.30 op de bestemming was. De handpaarden en treinen kwamen eerst 12 Mei 1.30 aan. Groep Zuid. R.R. 1 reed over Heerenveen, Akkrum, Sneek en Bolsward naar Makkum, welke laatste plaats door versperde wegen niet meer kon worden bereikt. Er was een gemotoriseerde Vorausabteilung gevormd, die in Akkrum een treffen had met een Nederlandse troep in autobussen en te 18.20 Bolsward bereikte. De hoofdmacht van het regiment kwam eerst tussen 11 Mei 22.20 en 12 Mei 2.00 aan en werd ondergebracht tussen Makkum en Sneek. In de avond werd op het IJsselmeer een Nederlandse torpedoboot waargenomen. R.R. 22 marcheerde naar Lemmer, dat te 11.00 werd bereikt en waar de sluis deuren vernield bleken, zodat het water het land binnenstroomde. De burgemees ter werd gedwongen, door de bevolking de sluis te doen afsluiten. De haven bleek versperd en onbruikbaar. Te 15.20 werd ook Stavoren bezet, waar de haven eveneens was versperd en het regiment ging tot legering over te Stavoren en Lemmer. 206

NIMH | 1957 | | pagina 226