De lichte artillerie had weinig uitwerking op de betonkazematten en de 8,8 cm luchtdoelartillerie kon door de grote afstand en de gekromde baan de schiet gaten niet bereiken. Besloten werd, de aanval op 14 Mei te herhalen na een stuka-aanval. Intussen had C.-18e Leger op 13 Mei te 14.50 bevel gegeven, In de vroege morgen van 14 Mei werd van een Nederlands schip uit noord westelijke richting hevig vuur ontvangen, dat goed lag, doch geen verliezen ver oorzaakte 1). De stuka-aanval had te 15.35 plaats, doch had geen uitwerking en kon door het slechte weer niet worden herhaald. Tot grote verbazing van de divisie verschenen te 19.00 onderhandelaars met een witte vlag en de divisiecommandant vernam toen spoedig de capitulatie van het Nederlandse leger. Vóórdat het zover was, had C.-18e Leger op 14 Mei te 18.00 zijn legerbevel uitgegeven, waarin voor de divisie was opgenomen: Terwijl in het noorden de pogingen om Kornwerderzand te vermeesteren plaats hadden, waren te Stavoren en Lemmer de voorbereidingen voor de overtocht voortgezet. Vissersschepen waren voorzien van stukken geschut onder leiding van de Commandant van II/r.A.R. 1. Op 12 Mei was weder een Nederlandse torpedoboot met twee motorsnelboten waargenomen, waarop het vuur was geopend. Het schip had na afgedraaid te zijn, het vuur beantwoord en een der geschutsopstellingen op de wal geraakt, waarbij drie man gedood en een gewond waren. De voorbereidingen voor de overtocht waren in de nacht van 14/15 Mei ge ëindigd. Nadat de capitulatie van het Nederlandse leger was vernomen, werd de Com mandant van de Stelling van Den Helder naar Sneek ontboden, waar deze op 15 Mei te 3.00 aankwam. Na een bespreking had te ongeveer 4.30 de ondertekening van het desbetreffende protocol plaats. In de avond van 15 Mei kwam bevel van C.-18e Leger, dat de divisie op 16 Mei Noord-Holland ten noorden van het Noordzeekanaal moest bezetten. 208 dat de divisie zich ter weerszijden van Stavoren zodanig voor de overgang over de „Zuiderzee" moest gereed stellen, dat zij na daartoe ontvangen bevel de aanval op het Noordfront van de Vesting Holland kon uitvoeren. le Cav. Div. houdt zich gereed om in de nacht van 15 op 16 Mei de voorbereide overgang over de Zuiderzee uit te voeren. De divisie stelt zich in het bezit van een bruggenhoofd in de lijn Medem- blik - Hoorn als uitgangsstelling voor de aanval uit noordelijke richting op de Vesting Holland. Het vliegerkorps Putzier zal de overgang met gevechtsvliegers en jagers ondersteunen. l) Zoals bekend vuurde de Johan Maurits van Nassau uit de Doove Balg, waarbij het vuur werd ge leid uit Kornwerderzand via de Stelling van Den Helder.

NIMH | 1957 | | pagina 228